Do Česka dnes přiletí čínský prezident

Do Česka dnes přiletí čínský prezident
Popisek: Ilustrační foto
28 / 03 / 2016, 10:15

Praha 28. března (ČTK) - Do Česka dnes přiletí na třídenní návštěvu čínský prezident Si Ťin-pching. Letoun s početným doprovodem by měl na ruzyňském letišti přistát dvě hodiny po poledni.

Nejvyšší čínský představitel má dnes v oficiálním plánu jen setkání s českým prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

Na lánském zámku oba politici společně povečeří, vysadí strom a odkryjou památeční cedule. Možná se také projdou po lánském parku.

Hlavní program čínského prezidenta je naplánován na úterý. Nejprve ho čeká oficiální přijetí s vojenskými poctami na Pražském hradě a poté bude jednat se Zemanem. Odpoledne se setká s dalšími politickými představiteli včetně premiéra Bohuslava Sobotky. Z Prahy odletí ve středu, ještě předtím navštíví podnikatelské fórum a Strahovský klášter.

Od návštěvy Si Ťin-pchinga si čeští představitelé slibují navázání strategické spolupráce s Čínou i podepsání řady memorand a obchodních dohod. Ozývají se ale i ochránci lidských práv. Poukazují na jejich potlačování v Číně a plánují do Prahy demonstrace.

V hlavním městě budou platit mimořádná bezpečnostní opatření, v ulicích budou stovky policistů a vojáků. Dají se očekávat dopravní uzavírky i zřízení bezpečnostních a bezletových zón.

Čínská oficiální agentura Nová Čína v dnešním komentáři uvádí, že návštěva čínského prezidenta by měla přinést "miliardy dolarů" do české energetiky, bankovnictví i vědecko-technologického výzkumu a rovněž nalákat do země další čínské turisty.

Nová Čína soudí, že pro ekonomiku východní a střední Evropy je návštěva Si Ťin-pchinga „požehnáním". Region podle ní totiž potřebuje investice a jeho prosperita je důležitá pro celou Evropskou unii, která zažívá jen křehké ekonomické zotavení a bojuje s uprchlickou krizí.

Návštěva čínského prezidenta v ČR není podle Nové Číny jen historickou událostí, ale „dává také nový impuls již vzkvétajícím čínsko-českým vztahům".
Tagy článku