Do České republiky dorazily další křesťanské rodiny z Iráku

Do České republiky dorazily další křesťanské rodiny z Iráku
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: uprchlíci
21 / 03 / 2016, 15:15

Do České republiky dorazily další křesťanské rodiny z Iráku. Jejich přesídlení z původního domova organizuje a financuje Nadační fond Generace 21, která jim také pomáhá s celkovou aklimatizací v novém prostředí. Celkem plánuje Nadace přesídlit do ČR 37 rodin o 153 lidech.

V nedělí dorazilo do České republiky 23 křesťanských uprchlíků, kteří utekli z Iráku před válečným konfliktem. Jedná se většinou o vzdělané irácké občany, jež budou v České republice pracovat a začlení se plnohodnotně do společnosti. První skupina asi 30 křesťanských uprchlíků dorazila již v lednu tohoto roku. Přesídlení rodin organizuje a financuje Nadační fond Generace 21. Ten počítá s tím, že celkově přijede 37 rodin o 153 lidech. Zatím jich dorazilo 91.

Část rodin bude dočasně bydlet v hotelu v pražském Braníku, další část potom ve Smilovicích na Frýdecko-Místecku. Po nějakém čase se přestěhují do standardních bytů. Křesťanští uprchlíci se ihned začnou věnovat intenzivnímu studiu češtiny, aby zde mohli především pracovat a poslat své děti do škol. S tím vším jim chce Nadace v rámci rozpočtu zhruba 15 milionů korun pomoci.

Nadační fond Generace 21 vybírá pouze ty uprchlíky, kteří prošli bezpečnostní prověrkou českých tajných služeb ještě před odletem do ČR. Jde o vyloučení možných bezpečnostních rizik, které by mohly vést k páchání trestné činnosti na českém území. Vzhledem k tomu, že se z valné většiny jedná o osoby, kteří byli ve své původní domovině pronásledovány například Islámským státem, je podle zástupců Nadace takové riziko minimální.

Zdroj: ihned.cz

Tagy článku