Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační obrázek
AKTUALIZOVÁNO / Toto číslo předpovídá Evropská komise do konce roku 2016. Příliv má polevit až od roku 2017.
Ekonomickou prognózu dnes zveřejnila Evropská komise. V tomto roce zatím přišlo do Evropy 700.000 migrantů. Podle UNHCR by se přitom toto číslo mohlo do konce roku dostat na tři čtvrtě milionu. Uvedené 3 miliony jsou pouze "technickou prognózou", ale migrační vlna se bude zpomalovat až od roku 2017.
Rakousko se rozhodlo kvůli uprchlické krizi zpřísnit už od 15. listopadu podmínky pro udělování azylu.
EU uvedla, že skutečný dopad na rozpočty členských států je těžké předvídat, protože není dostatek "úplných a spolehlivých údajů o tom, kdo do EU přichází a zda je evidován." Většina uprchlíků směřuje do Evropy přes Itálii a Řecko. Dopady uprchlické krize pociťuje zejména Německo, Švédsko, Maďarsko a Rakousko.
Asociace německých měst uvedla 4. listopadu, že pokud nedojde k razantnímu omezení počtu uprchlíků směřujících do Německa, bude potřeba až 16 miliard eur (434 miliard korun - což je 1/4 letošních rozpočtových příjmů ČR) , aby se jednotlivá města dokázala o přidělené migranty postarat. (Zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz)
Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) se ve své prognóze poprvé podrobněji zaměřila také na důsledky uprchlické krize. "Uprchlická krize, která se letos vystupňovala, ovlivňuje ekonomiku řady zemí," uvedla banka. "Tento masivní příliv uprchlíků v některých případech vytváří tlak na veřejné služby, vládní finance a trhy práce," dodala. Například Turecko podle odhadů hostí více než dva miliony uprchlíků, zatímco v Jordánsku nyní uprchlíci tvoří téměř pětinu populace. EBRD u obou těchto zemí zhoršila odhad hospodářského růstu pro příští rok. Negativní hospodářské vlivy se očekávají rovněž v Řecku, Slovinsku, Makedonii a Maďarsku, jež leží na hlavních trasách uprchlíků, píše agentura Reuters.
Německo v čele s Merkelovou stále podporuje snahu Evropské komise o vytvoření stálého mechanismu, který by umožňoval rozdělování uprchlíků na základě kvót - podle hospodářské síly jednotlivých států a při zohlednění toho, kolik žadatelů o azyl už dotyčná země přijala.
Německé bezpečnostní a zpravodajské služby už dříve vyhlásily poplach nad množstvím uprchlíků a migrantů, kteří směřují do země. Podle utajované zprávy, kterou získal deník Welt am Sonntag je vysoce pravděpodobné, že dojde k výbuchu antisemitismu díky "dovozu" radikálního islámu do Německa.
Británie má problémy v nejtěžších věznicích. Ovládl je islám a právo šaría.