Do Evropy přišlo v lednu 60 tisíc uprchlíků, víc než loni v červenci

Do Evropy přišlo v lednu 60 tisíc uprchlíků, víc než loni v červenci
01 / 02 / 2016, 14:15

Je to více než v červenci 2015, kdy běženci začali do Evropy masově přicházet a kdy se skoro 55.000 lidí přepravilo z Turecka na řecké ostrovy.

Atény - Příliv uprchlíků z Turecka do Řecka je stále poměrně vysoký. Do 30. ledna jich letos navzdory nepříznivému zimnímu počasí dorazilo téměř 58.600, informovala dnes agentura DPA s odvoláním na Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Podle UNHCR utonulo nebo je pohřešováno od začátku roku ve Středozemním moři 309 uprchlíků a přistěhovalců.

Turecko v listopadu slíbilo Evropské unii, že příliv uprchlíků výměnou za finanční pomoc tří miliard eur (81 miliard Kč) zmírní.

Turecko kvůli uprchlíkům vydírá EU. Chce víc peněz, najednou a bez kontroly.

Země EU jsou množstvím uprchlíků stále více znepokojeny a nepřímo hrozí Řecku, že ho odstřihnou od společného schengenského prostoru volného pohybu osob, pokud i Atény přílivu běženců nezamezí. Evropské metropole doufají, že dobrou pojistkou budou registrační hotspoty, na nichž by se ukázalo, že velké množství přicházejících lidí jsou ekonomičtí imigranti, kteří mohou být opět vyhoštěni. Ale podle agentury AFP z údajů UNHCR vyplývá, že těch je mizivá menšina: osob prchajících zejména ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu před válkou a perzekucí je v průměru 84 procent.

Pokud EU do března nenajde řešení krize, pak jde "Schengen do kanálu", uvedli vysocí němečtí vládní úředníci. 

Řecko v posledních dnech kritizovalo pro změnu EU z liknavého přerozdělování uprchlíků podle kvót. Ze 160.000 lidí, kterých se opatření mělo dotknout, se jich z Řecka a Itálie, které jsou imigranty přehlceny, se na sever Evropy dostalo jen kolem 300.

Řecko pod tlakem EU slíbilo, že do konce února dobuduje pět registračních center- hotspotů pro uprchlíky, kteří se mají tak dostat do celoevropské databáze. Pokud mají právo na udělení azylu, měli by být přerozděleni do zemí EU. Běženci ale raději sami pokračují v cestě po takzvané balkánské trase - cílem drtivé většiny z nich je Německo.

Hotspoty ani ochrana vnějších hranic EU stále nefungují, uvedl ministr vnitra Milan Chovanec

Funkční je zatím jediné středisko na ostrově Lesbos, kam směřuje hlavní proud utečenců. Další se zprovozňují na ostrovech Chios, Samos, Leros a Kos. Na Lesbu působí už měsíc v rámci operace agentury pro ochranu vnějších hranic Evropské unie Frontex také devět českých policistů. Na Kos jich v neděli odletělo 11.

Atény také budují z bývalých vojenských kasáren dva záchytné tábory v kontinentálním Řecku, které mají mít ale kapacitu jen kolem 4000 lidí, což odpovídá přibližnému množství osob, které překonávají řecko-tureckou námořní hranici za pouhé dva dny.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace