Do globálního světa šifrování nepatří, velký bratr chce vědět co si píšete

Do globálního světa šifrování nepatří, velký bratr chce vědět co si píšete
Popisek: Ilustrační obrázek
01 / 04 / 2017, 08:30

A důvodem k této drakonické chystané změně legislativy je řádění muslimského útočníka v Londýně 22. března.

Šifrovaná konverzace v chatech typu WhatsApp, Threema a dalších se tak možná stane minulostí. Díky plánované změně legislativy chystané europoslanci jako řešení útoku v Londýně, totiž policie nově získá právo nahlížet do této konverzace.

Podle europoslanců totiž k londýnskému útoku nemuselo dojít, kdyby britská policie měla právo kontrolovat šifrovanou konverzaci. Zde se ale zcela logicky nabízí otázka, zda britská policie Khalida Masooda vůbec sledovala a zda by jí tedy právo sledovat konverzaci po IP vůbec k něčemu bylo. Masood si totiž útok pečlivě plánoval a mostem několik dní předtím na zkoušku projel!

Psali jsme: S odblokováním iPhonu muslimského vraha pomůže Izrael

Tragická událost na Westminsterském mostu jen popostrčila snahu EU kontrolovat co její obyvatelé dělají, ostatně o právu nahlížet do šifrované konverzace na internetu si nedávno notovali německý ministr vnitra se svým francouzským kolegou.

Orgány EU již nehodlají být závislé na tom, zda poskytovatelé služeb umožní nahlédnutí do případných důkazů a nová legislativa by měla být předložena k projednávání již letos.

Pro policii na celém světě je problém s šifrovanou komunikací mobilních zařízení, jak to ostatně dosvědčuje případ iPhonu jednoh z vrahů v San Bernardinu. Izraelská firma Cellebrite, vývojář mobilního forenzního softwaru, pomáhala americké FBI tento iPhone odemknout, alespoň podle zpráv izraelského deníku JEDI'OT ACHRONOT.

Psali jsme: Google, Twitter či Facebook podpořily Apple v nezpřístupnění dat teroristy Farooka

Jednalo se o iPhone 5C, který vlastnil Syed Farook, jeden z dvojice radikálů, kteří v San Bernardinu postříleli 14 lidí. Soudkyně losangeleského soudu Sheri Pymová chtěla, aby Apple poskytl "přiměřenou technickou podporu" vyšetřovatelům, kteří se snaží získat z telefonu data. Firma požadavky FBI odmítla kvůli obavám o bezpečnost osobních údajů. I podle jiných technologických společností ale požadavky (FBI) mohou vytvořit hrozivý precedens a mohou sabotovat snahu firem o zajištění bezpečnosti jejich výrobků.

Podporu boji Applu s úřady vyjádřil tehdy i šéf Googlu Sundar Pichai. "Nutit firmy, aby legalizovaly hacking, může ohrozit právo na uživatelské soukromí," uvedl Pichai.

Evropská unie tedy očividně hodlá opět omezovat soukromí svých občanů a chovat se jako velký bratr, který všechno vidí a všechno slyší. Na odzbrojení občanů již také zapracovala a orwellovský svět 1984 se blíží...

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.