Do horkých vod Jihočínského moře míří 2 letadlové lodě US Navy

Do horkých vod Jihočínského moře míří 2 letadlové lodě US Navy
Popisek: USS John C. Stennis (CVN 74) a USS Ronald Reagan (CVN 76)
20 / 06 / 2016, 08:15

Z neklidných vod Indo-asijsko-pacifickém regionu dorazily o víkendu fotografie silného námořního svazu, zahrnujícího dvě letadlové lodě USS John C. Stennis (CVN 74) a USS Ronald Reagan (CVN 76) včetně doprovodných plavidel jejich skupin CSG 3 a CSG 5, jak se pohybují ve Filipínském moři.

Svaz CSG 3, který zahájil svoji činnost v západním Pacifiku 4. února, se skládá z letadlové lodi USS John C. Stennis (CVN 74), křižníku USS Mobile Bay (CG 53) a torpédoborců USS Stockdale (DDG 106), USS Chung-Hoon (DDG 93) a USS William P. Lawrence (DDG 110).

CSG 5 zahájil svou letní hlídku v Indo-asijsko-pacifickém regionu 4. června, a skládá se z letadlové lodi USS Ronald Reagan (CVN 76), dvou křižníků USS Shiloh (CG 67) a USS Chancellorsville (CG 62) a torpédoborců USS Curtis Wilbur (DDG 54), USS McCampbell (DDG 85), USS BENFOLD (DDG 65).

160618-N-EH218-268

To znamená, že poblíž sporného Jihočínského moře se pohybuje v nesporné ukázce síly 12 000 námořníků, 140 letadel, 2 letadlové lodě, 3 křižníky systému Aegis a 6 torpédoborců.

Podle amerického námořnictva skupiny letadlových lodí (Carrier Strike Groups) začaly koordinované operace v mezinárodních vodách s cílem demonstrovat "jedinečnou schopnost US Navy pracovat s více skupinami letadlových lodí v těsné blízkosti."

Podobný "duální" provoz dvou skupin byl naposledy v této oblasti v roce 2012.

Mimo to se v oblasti pohybují dva bombardéru B-52 a US Navy nasadilo na Filipínách poprvé stroje pro elektronický boj EA-18G Growler, což je  specializovaná verze pro elektronický boj dvoumístné verze letounu F/A-18F Super Hornet. Prostředky elektronického boje dodala primárně společnost Northrop Grumman. Celkem se jedná o 4 stroje a 120 členů personálu elektronické útočné squadrony 138.

Tyto stroje schopné "zaseknout" radary na čínských umělých ostrovech a tedy znatelně zhoršit schopnost Číny zřídit leteckou identifikační zónu. Mimo to jejich přítomnost by teoreticky mohla i omezit provoz čínského letectva a námořnictva v oblasti v případě krize.

Čínské letectvo má v oblasti jednotku bombardérů H-6, což je licenční prastarý Tu-16, jednotku útočných bombardérů JH-7, a minimálně tři jednotky stíhačů J-11, tedy licenčních derivátů ruských Su-27.

Zdroj: US Navy, The Aviationist  

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace