Konec zbraňové amnestie se blíží...

Konec zbraňové amnestie se blíží...
Autor: Dollarphotoclub|Popisek: Ilustrační foto
17 / 10 / 2014, 09:30

17.10.2014 / Nezbývá už moc času beztrestně oznámit policii nelegální držení zbraně. Zbraňová amnestie končí letos 31. prosince. Nemáte doma zbraň nebo střelivo bez povolení?

Do konce letošní zbraňové amnestie, která je vyhlášena zákonodárci v souvislosti s novelizací zákona o zbraních a střelivu. Zánik trestnosti nedovoleného ozbrojování je pouze od 1. 7. do 31. 12. 2014. Předchozí beztrestné odevzdávání nelegálně vlastněných zbraní či munice bylo naposledy v roce 2009, kdy jich bylo vráceno 368 kusů. Letošní amnestie je už čtvrtou, předtím byla ještě v roce 1996 a 2002. 

Lidé mohou beztrestně odevzdat zbraně a střelivo, které mají bez povolení, na policejních služebnách. Policie ČR upozorňuje občany, aby to nenechávali na poslední chvíli, protože do konce amnestie už zbývá jen několik týdnů.

Odevzdanou zbraň policisté podrobí balistické expertíze a budou zjišťovat, zda se zbraní nebyl spáchaný dosud neobjasněný trestný čin. Pokud se spojitost s takovým případem neprokáže, může odevzdávající ve lhůtě šesti měsíců od vyrozumění o výsledku odborného zkoumání a po splnění dalších zákonných předpokladů (např. požádání o udělení výjimky k nabytí do vlastnictví a držení zbraně kategorie A nebo požádání o udělení povolení k nabytí do vlastnictví a držení nebo nošení zbraně kategorie B) požádat o registraci takové zbraně, převést tuto zbraň na jiného oprávněného držitele zbrojního průkazu nebo ji předat podnikateli v oboru zbraně a střelivo k dalšímu opatření.

Na jižní Moravě zatím lidé odevzdali 289 zbraní a více než 16 tisíc kusů nejrůznějšího střeliva. Stále platí, že mezi nejčastěji odevzdávanými zbraněmi jsou myslivecké pušky a brokové zbraně. Celkem 14 odevzdaných zbraní patří do kategorie A, mezi tzv. zakázané zbraně a zakázané doplňky zbraní. Zatím jsme nezjistili, že s nějakou z odevzdaných zbraní byl spáchán neobjasněný trestný čin. Na Blanensku policisté převzali 17 zbraní, na Břeclavsku 24, na Hodonínsku 68, na Vyškovsku 24 a na Znojemsku 20. Zbývající počet zbraní lidé odevzdali na teritoriu Mětského ředitelství policie Brno.

Zdroj: Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Psali jsme také:

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace