Do Makedonie a Srbska odjelo 55 českých policistů

Do Makedonie a Srbska odjelo 55 českých policistů
Autor fotografie: Kevin.B – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0|Popisek: Škoda Octavia české policie, barevné provedení po roce 2008
09 / 01 / 2018, 07:00

Do Makedonie a Srbska odjelo 55 českých policistů. V balkánských zemích budou pomáhat střežit hranice EU.

Česko vysílá policisty na zahraniční mise od roku 2015. Podle ministra vnitra Lubomíra Metnara budou tyto aktivity nadále pokračovat. Považuje je za lepší pomoc než přerozdělovací uprchlické kvóty. V otázce migrační krize chce s evropskými státy více diskutovat a být aktivnější. Metnar to řekl novinářům.

Policisté v cizině obvykle pomáhají s ostrahou hranice, dohlížejí na pořádek, dělají bezpečnostní prohlídky a kontrolují dopravní prostředky. V hlídkách působí se zahraničními kolegy, kteří jim také velí.

Metnar věří tomu, že vysílání policistů může změnit názor evropských států na přístup Česka k migrační krizi. Ostatní státům chce víc vysvětlovat, jak by země chtěla krizi řešit. "Od roku 2015 pomáháme tam, kde o naši práci stojí, a tam, kde to má efekt," zdůraznil Metnar.

Do Makedonie dnes odjelo 40 policistů. Na makedonsko-řecké hranici budou pomáhat popatnácté. Působit budou v okolí města Gevgelija, které leží u hranic s Řeckem. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého je situace v této zemi nadále poměrně vážná, jelikož se počty zachycených uprchlíků zvyšují. "Role českých policistů je tam poměrně zásadní," řekl Tuhý. Do Srbska odjelo 15 policistů, kde bude sedmý český kontingent. Policisté v této zemi budou pomáhat střežit hranice s Bulharskem, jejich základna bude v příhraničním městě Negotin.

Policisté letos poprvé vyjeli s novými terénními vozy Land Rover. Na konci loňského roku jich policie nakoupila 20. "Jsou určeny do mezinárodních misí," dodal Tuhý. Policie začala vozový park terénních automobilů obnovovat v roce 2016, jelikož se ukázalo, že nemá auta vhodná do zahraničních misí. Z dalšího vybavení si sebou policisté vozí třeba zbraně či techniku pro noční vidění.

Zahraniční mise českých policistů začaly v roce 2015, kdy naplno vypukla migrační krize. Od té doby do zahraničí vyjelo kolem 1200 policistů, kteří působí v zemích na takzvané balkánské cestě, po níž především předloni na podzim přicházely stovky tisíc migrantů z Turecka přes Egejské moře a státy západního Balkánu do střední Evropy. Kromě Makedonie a Srbska byli také ve Slovinsku nebo Řecku.

Další působili v evropské agentuře Frontex, kam spadá pobřežní a pohraniční stráž. Jejím úkolem je ochrana vnějších hranic EU. Čeští policisté prostřednictvím této agentury byli například v Itálii, Řecku, Portugalsku nebo Španělsku.

Podle Tuhého je o zahraniční mise mezi policisty zájem. V databázi je 400 zájemců, kteří chtějí do ciziny odjet.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie  - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku