Do měsíce se můžou objevit první případy eboly ve Francii a Velké Británii

Do měsíce se můžou objevit první případy eboly ve Francii a Velké Británii
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ebola - ilustrační foto
05 / 10 / 2014, 13:15

5.10.2014 / Vědci z amerických a britských univerzit na základě matematických modelů předpověděli pravděpodobnost prvních případů nakažení v evropských městech.
Zdroj: REUTERS

Na prvním místě je Francie se 75% pravděpodobností výskytu eboly vzhledem k tomu, že postižené západoafrické země - Guinea, Sierra Leone a Libérie jsou převážně frankofonní a ve Francii žije početná komunita západoafrických obyvatel.

Na druhém místě se umístila Velká Británie s 50% pravděpodobností infikace z prostého důvodu, že letiště Heathrow je největším leteckým uzlem v Evropě. Na třetím místě je Belgie s 40% pravděpodobností. Nejméně pravděpodobný výskyt (14%) předpovídají ve Španělsku a Švýcarsku. 

Riziko výskytu eboly na evropském kontinentu souvisí s návratem lidí z postižených zemí, kteří si buď neuvědomí, že jsou již nakaženi, nebo úmyslně uvedou nepravdivé údaje do dotazníků, které se musí vyplňovat na odletových letištích. Ebola je zákeřná v tom, že může mít dlouhou, až jedenadvacetidenní inkubační dobu, což znamená, že nakažení lidé nemusí ani vědět po několik týdnů, že se infikovali, protože nepociťují žádné příznaky. Někteří cestující navíc z obavy, aby jim byl umožněn odjezd do Evropy a dále do USA, budou užívat léky na snížení teploty, aby „oklamali“ teplotní skenery. Podívejte se na video o technologií, které pomáhají zjistit nakažení ebolou (zdroj: youtube, v angličtině):

„Riziko se ale mění každý den“, řekl Alex Vespignani, profesor v Laboratoři pro modelování biologických a sociotechnických systémů na bostonské univerzitě, který vedl výzkum. „Ve studii neuvádíme, že se to musí stát, je to pouze o pravděpodobnosti - ale ta se neustále zvyšuje" řekl Vespignani v telefonickém rozhovoru pro agenturu Reuters. "Je to jen otázka toho, kdo bude mít štěstí a kdo smůlu."

Riziko dalšího šíření infekce zvyšuje také volný pohyb osob v Evropské unii. Naopak náš současný, až „sterilní“ život v moderní civilizaci podstatně snižuje riziko nakažení, proto se virus šíří nejvíc v přelidněných chudinských čtvrtích západoafrických měst s nedostatečnou hygienou.

Světová zdravotnická organizace (WHO) zatím nevydala žádná omezení týkající se cestování a vyzvala letecké společnosti, aby i nadále zajišťovaly letecké spojení s nejhůře postiženými zeměmi.

Na liberijské mezinárodní letiště v Monrovii už přestala létat společnost British Airways, která zajišťovala pravidelné spojení na londýnské Heathrow. Všechny spoje byly zrušeny až do konce března 2015. Jediným přepravcem, který dnes zajišťuje pravidelné spojení mezi Libérií a Evropou je belgická letecká společnost Brussels Airlines. Nicméně ceny letenek se pohybují od 1500 do 2000 dolarů (30 až 50 tisíc korun).

Riziko šíření viru eboly prostřednictvím leteckých spojů vyvolalo prudký propad cen amerických akcií leteckých společností (zdroj: investicniweb.cz).

Světová zdravotnická organizace (WHO) a Mezinárodní sdružení leteckých dopravců (IATA) mezitím zveřejnily pokyny pro cestující, palubní i pozemní personál na letištích a v přístavech (zdroj: WHO, IATA).

Doporučení pro mezinárodní leteckou dopravu (IATA)

V případě, že cestující, který má příznaky nakažení ebolou na palubě letadla (horečka, slabost, bolesti svalů, bolesti hlavy, bolest v krku, zvracení, průjem, krvácení), je doporučen tento postup:

  • izolovat cestujícího od ostatních, nejlépe blízko WC, a to vyčlenit pouze pro něj
  • zakrýt jeho nos a ústa chirurgickou maskou
  • minimalizovat kontakt s ostatními cestujícími, vyčlenit palubní personál, který s ním bude v kontaktu 
  • zajistit pravidelné mytí rukou mýdlem po každém přímém nebo nepřímém kontaktu s cestujícím
  • okamžitě oznámit podezření na cílovém letišti
  • vyvarovat se kontaktu s tělními tekutinami nebo silně znečištěnými předměty cestujícího.

Psali jsme také:

Ebola v Texasu: u dalších 10 pacientů je "vysoké riziko" nakažení

Virus eboly v americkém Dallasu potvrzen. 100 potencionálních nakažených

Ebola! Směšná panika nebo děsivá ignorance? Obojí.

Těchonín - místo pro boj s ebolou v Česku

Rada bezpečnosti OSN: epidemie eboly v Africe je "hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost"

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.