Do Moskvy pořád "Někdo přijíždí, někdo odjíždí, všichni ale říkají, že jsou představitelé Svobodné syrské armády"

Do Moskvy pořád &quote;Někdo přijíždí, někdo odjíždí, všichni ale říkají, že jsou představitelé Svobodné syrské armády&quote;
Popisek: Ilustrační foto
27 / 10 / 2015, 08:30

"Jsou celou dobu tady. Jsou to ale různí lidé, " uvedl náměstek ministra zahraničí Michail Bogdanov v odpovědi na dotaz, kdy lze v Moskvě čekat zástupce tohoto uskupení.

Moskva 26. října (ČTK) - Moskva, vnímaná jako hlavní spojenec režimu syrského prezidenta Bašára Asada, dnes potvrdila kontakty se Svobodnou syrskou armádou (FSA), bojující proti Asadovi. Právě proti těmto bojovníkům prý byla zaměřena většina ruských náletů v Sýrii.

Minulý týden šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov prohlásil, že Rusko je připraveno v Sýrii podpořit vzdušnými údery i protirežimní Svobodnou syrskou armádu a spolupracovat s dalšími opozičními skupinami, které se přesvědčivě postaví proti terorismu.

Lavrov zároveň zdůraznil potřebu konání parlamentních a prezidentských voleb jako součásti politického řešení syrské krize.

Zástupci syrské opozice ale prohlásili, že Moskva by měla především zastavit bombardování pozic bojovníků proti syrskému režimu. "Bombardují pozice Svobodné syrské armády a přitom s námi chtějí spolupracovat? Ruskému stanovisku nerozumíme," řekl agentuře AFP povstalecký velitel Ahmad Saúd. Podle Samira Našára, reprezentanta koalice opozičních sil, je 80 procent ruských útoků zaměřeno právě na pozice Svobodné syrské armády.

Tagy článku