Do práce raději bez klíčů a sahání na kliky

Do práce raději bez klíčů a sahání na kliky
Autor fotografie: ASSA ABLOY
09 / 04 / 2020, 08:30

Pandemie Covid-19 si vyžádala rozsáhlá omezení našich každodenních činností. Abychom udělali pro ochranu před dalším šířením nákazy maximum, musíme si dávat pozor i na zdánlivé detaily.

Firmy, úřady i další organizace, které nejsou zcela uzavřeny, výrazně omezují svůj provoz, redukují počet lidí, kteří se v jejich prostorách pohybují, a současně nasazují také zvýšená hygienická opatření. Sami zaměstnanci se ale často jen těžce zbavují zažitých stereotypů, jako je otevírání dveří klikou nebo mačkání tlačítek ve výtahu. Jak ale vědci zjistili, na kovových materiálech se koronavirus udrží i dva až tři dny. Přenos dotykem je přitom druhým nejčastějším způsobem šíření této nebezpečné nákazy.

Tak jako obchodníci v současné době výrazně, a v některých případech výhradně, preferují bezhotovostní a bezkontaktní platby, měli bychom primárně používat i bezklíčové, nebo ještě lépe zcela bezdotykové, otevírání dveří. Různými systémy bezkontaktního otevírání dveří s pomocí karet nebo čipů, je přitom, podle loňského průzkumu společnosti ASSA ABLOY, vybavena přibližně polovina českých firem. Nejen v současné situaci je ideální plně automatické otevírání dveří po přiblížení karty nebo čipu ke snímači. Ať se ale ve vaší firmě otevírají dveře jakýmkoli způsobem, měli byste dodržovat následující opatření:

1. Nikomu nepůjčujte svůj klíč, kartu nebo čip. Pokud už z nějakého důvodu musíte klíče ve firmě sdílet, používejte rukavice nebo alespoň papírový kapesník, který následně vyhodíte.

2. Volte si cestu tak, abyste procházeli primárně přes bezkontaktní dveře.I za cenu trochu delší cesty raději se vyhněte dotykům klik a pokud to není možné, použijte alespoň rukáv stažený přes prsty (riziko nákazy prostřednictvím oblečení je minimální).

3. Tlačítka výtahu mačkejte klíčem nebo třeba přístupovou kartou.Výtah v současné době ale používejte co nejméně (ve vzduchu přežije koronavirus až 3 hodiny), a pokud není zbytí, jezděte pokud možno jednotlivě. Chůze po schodech je zdravější kdykoli!

Bezkontaktní odemykání dveří patří ke standardu nově navrhovaných kancelářských i výrobních objektů. Takovým řešením, založeným na kartách nebo čipech s RFID, lze ale vybavit i stávající dveře. „Obvykle je nevýhodou dodatečné instalace elektronických přístupových systémů nutnost instalace potřebné kabeláže. Ta je nákladná a někdy nemožná, například kvůli památkové ochraně nebo prosklenému designu. Existuje ale i bezdrátová technologie která žádnou kabeláž nepotřebuje, a tak je praktickým řešením pro náročnější projekty,“ uvádí Petr Kučera, specialista společnosti ASSA ABLOY.

 

O společnosti ASSA ABLOY

ASSA ABLOY je přední světový výrobce a dodavatel dveřních systémů. Klade důraz na bezpečí zákazníků a snadné ovládání výrobků. Ve společnosti ASSA ABLOY pracuje více než 48 500 zaměstnanců a roční obrat dosahuje 8,2 miliardy eur.

Tagy článku