Do Řecka dál proudí tisíce uprchlíků

Do Řecka dál proudí tisíce uprchlíků
20 / 03 / 2016, 11:30

Řecké úřady evidují už téměř 50 tisíc uprchlíků na svém území. A připlouvají další a další čluny plné běženců.

Brusel/Atény - Do aténského přístavu Pireus dorazilo v sobotu večer z řeckých ostrovů v Egejském moři na 640 migrantů, další zhruba dvě tisícovky běženců by měly připlout během dneška. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na údaje od řeckého veřejnoprávního rozhlasu. Na moři během plavby z Turecka do Řecka zemřeli od soboty tři lidé. Dva migranti byli dnes nalezeni mrtví na lodi, která připlula na řecký ostrov Lesbos. V sobotu se u tureckých břehů utopila čtyřměsíční syrská holčička, uvedl turecký deník Hürriyet.

Šance, že dohoda Evropské unie a Turecka o vracení migrantů uspěje a zastaví proud uprchlíků mířících do Evropy, je poměrně malá, jen zhruba 35procentní až 50procentní. V rozhovoru pro dnešní vydání nedělníku Presse am Sonntag to řekl rakouský prezident Heinz Fischer. V rozhovoru zároveň odmítl kritiku německé kancléřky Angely Merkelové, která se nesouhlasně vyjádřila o rakouských kvótách na počet přijímaných žadatelů o azyl. Podle něj její hodnocení „není logické". Zdroj: denik.cz

Podle oficiálních údajů je v Řecku k dnešnímu datu evidováno 48 141 uprchlíků.  Na Lesbosu mezitím "uvízlo" více než 2000 uprchlíků, protože při nalodění na trajekt na pevninu se zjistilo, že řada z nich má zfalšované cestovní doklady. Všichni byli převezeni do přijímacích středisek na ostrově. Zdroj: news.in.gr

Všichni uprchlíci, kteří počínaje dnešním dnem připlují z Turecka na řecké ostrovy a kteří po podání případné žádosti nezískají v zemi azyl, budou po vyřízení nutné administrativy vraceni na turecké území. První běženci by měli být takto odesláni zpět kolem 4. dubna.

V sobotu pozdě večer řecký premiér Alexis Tsipras převzal dohled nad krizovým štábem, který situaci kolem migrantů monitoruje. Úřady čekají na zprávu o počtech lidí, kterým se podařilo přeplout do Řecka ještě před půlnocí, tedy před tím, než vstoupila v platnost dohoda s Tureckem. Tito migranti budou poslední, na něž se nová pravidla nebudou vztahovat.

Tagy článku