Do Řecka připlulo z Turecka za poslední měsíc asi 1500 migrantů

Do Řecka připlulo z Turecka za poslední měsíc asi 1500 migrantů
Autor: redakční databáze|Popisek: migranti
08 / 08 / 2016, 19:00

Na některých řeckých ostrovech jsou kapacitní možnosti naplněny, mezi migranty panuje napětí a dochází k vzájemným potyčkám.

Do Řecka přijelo v posledním měsíci z Turecka asi 1500 migrantů, což představuje mírný nárůst oproti předchozímu období. Jen o víkendu připlulo na řecké ostrovy v Egejském moři z Turecka 206 běženců. Informoval o tom dnes řecký štáb pro uprchlickou krizi. Agentura DPA nicméně připomněla, že se zatím nenaplnily obavy z toho, že červencový pokus o puč v Turecku migraci do Řecka výrazně zvýší.

Na řeckých ostrovech v Egejském moři se nyní nahromadilo na 10 000 běženců, před měsícem jich tam bylo asi 8500. Přitom ubytovací kapacita pro uprchlíky na těchto ostrovech je podle úřadů jen 7450 míst. ,,Lidé se tísní zejména na ostrovech Chios a Lesbos. Z frustrace již mezi nimi opět dochází k rozmíškám," řekl agentuře DPA člen řecké pobřežní stráže.

Z ostrovů zaznívá také kritika na adresu Ankary, která z tamních registračních center, tak zvaných hotspotů, odvolala své pozorovatele v rámci čistek po nezdařeném pokusu o převrat. Tito pozorovatelé měli rozhodovat o tom, kolik běženců a kteří konkrétně budou vráceni do Turecka. Podle březnové dohody Ankary s EU lze do Turecka vracet odmítnuté žadatele o azyl.

Po této dohodě o řešení migrační krize, kvůli níž Brusel slíbil Ankaře několik miliard eur pomoci a urychlení vstupního procesu do unie, se příliv běženců z Turecka do Řecka výrazně snížil. Zatímco ještě v únoru připlouvalo na řecké ostrovy v průměru 2000 lidí denně, nyní je to jen několik desítek.

V Řecku je nyní na 57 000 běženců, kteří tam uvízli poté, co na jaře země na takzvané balkánské trase uzavřely své hranice. Od začátku roku přišlo do Řecka podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) asi 160 500 migrantů, za celý loňský rok jich přitom bylo skoro 857 000. Většina z nich pokračovala do Evropy, zejména do Německa.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace