Do Staré Aerovky v pražských Letňanech se opět vrátila letadla

Do Staré Aerovky v pražských Letňanech se opět vrátila letadla
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Muzeum ve Kbelích
13 / 04 / 2016, 08:00

Ministr obrany Martin Stropnický včera představil nové prostory Leteckého muzea Kbely v pražských Letňanech - tzv. Starou Aerovku. Unikátní soubor historických budov v areálu bývalé firmy AERO na letišti Praha - Letňany nechal zrekonstruovat státní podnik LOM Praha s Vojenským historickým ústavem, a to díky grantu z tzv. norských fondů (Finanční mechanismus EHP a Norska).

Tiskové konference se účastnili také norská velvyslankyně Ellen Sletnerová, ředitel státního podniku LOM Praha Roman Planička a ředitel Vojenského historického ústavu plukovník Aleš Knížek.

„Člověk si uvědomí, jakou tradici letecká výroba a letectví u nás má, a že se tím může pochlubit ne zas tak velké množství zemí v Evropě. Je to důvod k hrdosti a patriotismu. Já jsem rád, že se na to našly peníze, jednak nám pomohly norské fondy, ale i státní podnik LOM Praha přispěl zhruba šesti miliony korun. Rozšíří se tak místo pro exponáty a aktivity Vojenského historického ústavu,“ řekl během návštěvy Staré Aerovky ministr obrany Martin Stropnický.

Historický komplex Staré Aerovky se skládá ze čtyř historických hangárů a spojovacích částí, které Ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku. Cílem projektu „Návrat historických letadel do památných hangárů č. V a VI AERO v Letňanech“ byla obnova dvou nejvíce poškozených hangárů. V roce 2014 společný projekt LOM Praha a VHÚ uspěl s žádostí o grant z EHP a NF v rámci programu Kulturní dědictví a současné umění. Tyto tzv. norské fondy tak podpořily 80 % z celkových nákladů ve výši 34,6 mil. Kč.

Nové expozice se otevřou na konci dubna

„Norské fondy, které spolufinancovaly opravu tohoto hangáru, jsou něco, čím se Norsko aktivně zapojuje do evropského dění, protože Norsko není členem Evropské unie. A může financovat projekty, které jsou ku prospěchu obou zemí Norska a České republiky. Tento hangár je toho jasným důkazem,“ uvedl norská velvyslankyně Ellen Sletnerová.

Pro veřejnost se nové expozice Staré Aerovky otevřou v sobotu 30. dubna, kdy Letecké muzeum Kbely zahájí již 48. muzejní sezónu. Více k projektu na stránkách Stará Aerovka, k historii komplexu a nové expozici čtěte dokument na stránkách VHÚ.

Muzejní expozice ve Staré Aerovce

Návštěvníci muzea budou moci v rámci expozice spatřit údržbu, restaurování historických letounů a letové ukázky. Dynamický model muzea bude prezentovat funkčnost vystavovaných exponátů, nikoliv tradiční mrtvé muzeum. Unikátnost projektu spočívá v tom, že areál bude revitalizován v celistvosti odpovídající stavu z roku 1941.

Do hangáru č. V bude instalována sbírka bombardovacích, bitevních letounů a stíhacích bombardérů z období od 2. světové války až do 80. let minulého století a nejcennější přírůstek sbírky Vojenského historického ústavu Praha za posledních 20 let, tj. sovětský bombardovací letoun Petljakov Pe-2 z období 2. světové války, který získal do sbírky z norského leteckého muzea Norsk Luftfartsmuseum v Bodo.

Hangár č. VI bude věnován historii výroby letounů AERO, a proto do něho budou nainstalovány exponáty čtveřice unikátních prototypů letounů firmy AERO.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Tagy článku