Dobře zdokumentovaný konkrétní zásah policie proti demonstrantům považuji za individuální exces, říká poslanec Mašek

Dobře zdokumentovaný konkrétní zásah policie proti demonstrantům považuji za individuální exces, říká poslanec Mašek
Autor fotografie: FB profil Jiřího Maška|Popisek: Poslanec Jiří Mašek
16 / 04 / 2023, 11:00

V souvislosti se čtvrtečním jednáním Výboru pro bezpečnost jsme oslovili jejího člena Jiřího Maška (ANO) a požádali jej o jeho vyjádření ke zjitřeným událostem z 11. března, kdy pořádková policie zasahovala proti hloučku demonstrantů u Národního muzea. Hodnotí Mašek zásah policie jako adekvátní?

1. Jak hodnotíte zásah pořádkové policie z Vašeho pohledu, byl přiměřený, nebo došlo v nějaké fázi k individuálním excesům?

Na výboru pro bezpečnost jsem požádal o zhodnocení konkrétního zásahu dle videozáznamu, který byl masově sdílení na sociálních sítích. K tomu na výboru řekl policejní prezident, že jej neviděl a prověří, zda byl  kontrolním orgány PČR vyhodnocen a slíbil odpověď  na konkrétní písemné dotazy k celému zásahu a jeho řízení. Tento konkrétní, dobře zdokumentovaný zásah považuji za individuální exces. Diskuze k zásahu u muzea po ukončení demonstrace potom mediálně překrývá vyjádření nespokojenosti zhruba 50 tisíc demonstrujících  občanů s vládou. Té samozřejmě tento odklon mediální  pozornosti vyhovuje.

2. Jsou události před Národním muzeem z 11. března podle Vašeho názoru důsledkem zvýšené radikalizace společnosti, nebo na ně nahlížíte jako na ojedinělou akci?

Jsou důsledkem narůstající nespokojenosti s vládou a pokud vláda nepřesvědčí občany o tom, že pracuje hlavně pro ně a nezlepší výsledky své práce, tak budou projevy nespokojenosti narůstat.

3. Policejní prezident Vondrášek na jednání Výboru pro bezpečnost hovořil také mimo jiné o platech policistů. Řekl, že propad příjmů je minimálně pro rok 2023 zastaven. Nicméně v Policii ČR pracují i občanští zaměstnanci, jejichž plat je nesrovnatelně nižší. Budete se zasazovat o jeho zvýšení?

O platech příslušníků i občanských zaměstnanců PČR jednáme opakovaně, navyšování jejich mezd má podporu opozice, ale odpovědnost za hledání zdrojů má současná koaliční vláda a té se ve většině oblastí zatím příliš nedaří naplňovat většinu bodů svého programového prohlášení.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.