Ruský dobrodruh našel v kazašské poušti skutečný poklad. Zachovalé raketoplány ze sovětské éry

Ruský dobrodruh našel v kazašské poušti skutečný poklad. Zachovalé raketoplány ze sovětské éry
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: raketoplán
08 / 05 / 2017, 12:00

Dobrodruh našel v kazašské poušti skutečný poklad - zachovalé raketoplány.

Ruský dobrodruh Alexander Kaunas při svých cestách kazašskou pouští objevil opuštěný hangár a nevěřil svým očím, co zde našel. Dva testovací raketoplány ze sovětské éry, které jsou navíc ve výborném stavu. V hangáru se také našla obří nosná raketa, která měla dopravit raketoplán do vesmíru. Hangár se shodou okolností nachází v blízkosti kosmodromu Bajkonur, odkud startovaly kosmické lodě do vesmíru.

související:Sierra Army Depot: Největší hřbitov tanků Abrams

Dva raketoplány, které Kaunas našel, byly součástí moskevského vesmírného programu Eněrgija-Buran, který byl zastaven v roce 1993. První raketoplán Buran byl postaven v roce 1986. Sověti v podstatě okopírovali americké raketoplány. ,,Buran" měl mít i stejnou velikost, tvar a barvu. 

Kaunas ke svému objevu řekl, že šel kazašskou pouští asi 24 mil, když opuštěný hangár objevil. Vše zdokumentoval a pořídil z hangáru i video. Strávil zde tři noci a nemohl od raketoplánů odtrhnout oči.

 

Zdroj: dailymail.co.uk

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.