Dohled nad nebezpečnými církvemi nebude. Bylo by to "protiústavní"

Dohled nad nebezpečnými církvemi nebude. Bylo by to &quote;protiústavní&quote;
28 / 10 / 2015, 08:15

Podmínky pro přiznávání takzvaných zvláštních práv církvím se nezpřísní. Zamítnutí předlohy prosadil předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Praha 27. října (ČTK) - Sněmovna zamítla v dnešním úvodním kole novelu opozičního Úsvitu, podle níž by se k takovým žádostem musely vyjadřovat i tajné služby a policie. Církve by nesměly podle předlohy vzbuzovat důvodnou obavu nebo podezření, že ohrožují zahraničněpolitický zájem České republiky nebo veřejný pořádek a národní bezpečnost.

Zajímá vás, jak hlasoval váš poslanec?  //www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=61449

Kritizujete islám a muslimy? Potom pozor, porušujete rezoluci Rady pro lidská práva OSN

Takzvaná zvláštní práva znamenají právo zřizovat církevní školy, vyučovat náboženství na státních školách nebo konat obřady, při nichž jsou uzavírány církevní sňatky. Církev s těmito právy může také pověřit své duchovní duchovenskou službou v armádě nebo ve věznicích.

Čeští muslimové chtějí výuku islámu na státních školách

Proti předloze se postavila i vláda, která upozornila mimo jiné na politizaci rozhodování. Skutečnost, že k omezení náboženské svobody by stačily jen obavy nebo podezření z ohrožení, by prý mohla být protiústavní.

Většina diskutujících poslanců, kteří předlohu podpořili, varovala před islámem. Poslanec za Úsvit Martin Lank ale zdůraznil, že norma se nedotýká náboženské svobody.

"Braňme Evropu, ale braňme ji před vlastní blbostí a slabostí," podotkl Vítězslav Jandák (ČSSD). Zamítnutí předlohy, byť až ve druhém hlasování, prosadil předseda klubu TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek, podle kterého nerespektuje rovné podmínky.

Změna zákona měla podle autorů zabránit šíření radikálních myšlenek, které nejsou slučitelné s evropským civilizačním okruhem.

Tagy článku