Dohoda k migraci vyvolala smíšené reakce v Německu i u sousedů

Dohoda k migraci vyvolala smíšené reakce v Německu i u sousedů
Autor fotografie: pixabay.com
04 / 07 / 2018, 06:30

Pondělní kompromis německé kancléřky Angely Merkelové a ministra vnitra Horsta Seehofera, který počítá s tranzitními centry u rakouských hranic, dnes vyvolal převážně zdrženlivé reakce v samotném Německu i v sousedních zemích.

Ještě není jasné, jak konkrétně na dohodu zareaguje Rakousko, které zatím neurčitě prohlásilo, že chystá opatření k ochraně své jižní hranice a že od Berlína očekává další podrobnosti. Čeští politici vnitroněmeckou dohodu oceňují alespoň v tom smyslu, že odráží posun v postoji Německa k migrantům.

Dohoda, která v pondělí alespoň prozatím zažehnala rozkol uvnitř německé vládní konzervativní unie CDU/CSU, předpokládá zřízení tranzitních center u rakouských hranic. Mají odtud být do Rakouska vraceni žadatelé o azyl registrovaní jinde v EU. Opatření však nebyla s nadšením přijata německými sociálními demokraty (SPD), kteří tvoří s CDU/CSU vládní koalici, ani rakouskými politiky.

Podle předsedkyně SPD Andrey Nahlesové je v dohodě ještě řada otevřených otázek. Politička je přesvědčena, že pro naplnění ujednání mezi CDU a CSU je především zapotřebí dohoda s Rakouskem a Itálií.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz, vicekancléř Heinz-Christian Strache a ministr vnitra Herbert Kickl dnes ve společném prohlášení sdělili, že jejich vláda připravuje opatření k ochraně jižní hranice. Rakušané zároveň sdělili, že očekávají rychlé objasnění pozice německé vlády a ujistili, že jsou připraveni na veškeré možné scénáře.

Německý ministr vnitra Seehofer, který je zároveň šéfem CSU, dnes dopoledne hovořil s Kurzem a konstatoval, že u něj zaznamenal zájem na "rozumných řešeních". Ve čtvrtek budou o záležitosti jednat ve Vídni. "Mluvíme samozřejmě také s Itálií," podotkl Seehofer.

Rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová v lucemburské obci Schengenu upozornila, že nové plány budou nastolovat celou řadu právních i politických otázek. "My jsme do toho nebyli nikdy zapojeni. A teď čekáme na další podrobnosti z německé strany," prohlásila ministryně.

Ostře kompromis CDU/CSU kritizoval šéf opozičních rakouských sociálních demokratů (SPÖ) Christian Kern. "Seehofer a Merkelová urovnali svůj konflikt na úkor Rakouska," řekl exkancléř deníku Süddeutsche Zeitung.

Čeští politici hodnotí německý "azylový kompromis" pozitivněji. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) dává najevo, že ten, kdo se vylodí v Itálii nebo Řecku, nemá právo vybrat si žít v Německu. Další čeští politici hodnotili kompromis na dotaz ČTK jako posun v postoji Německa k migrantům. Někteří by ale uvítali evropské řešení a mluví o komplikacích pro turisty či lidi cestující za prací přes hranice.

Podle europoslance Jana Zahradila (ODS) může hrozit, že se migrační trasa do Německa odkloní přes ČR. "V tom případě musíme být připraveni na ochranu hranic s Rakouskem. Je proto třeba pozorně sledovat i opatření na rakouské straně a reagovat adekvátně," řekl ČTK Zahradil.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

 

 
 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace