Dohoda s Tureckem: Výměna uprchlíků a rozdělování do členských států EU podle kvót

Dohoda s Tureckem: Výměna uprchlíků a rozdělování do členských států EU podle kvót
Autor: Wikipedia|Popisek: Uprchlický tábor v Turecku
08 / 03 / 2016, 06:45

Český premiér Sobotka už uvedl, že ČR je připravena vzít tolik uprchlíků, kolik mu ukládají dosud dohodnuté kvóty. Tedy i s přesídlením nejméně 5100 lidí.

Turecko na summitu požaduje další tři miliardy eur do roku 2018, urychlení bezvízového styku, co nejrychlejší otevření nových kapitol týkajících se jejich členství v EU a přesídlování tisícovek Syřanů z tureckých uprchlických táborů rovnou do Evropy. Zdroj: theguardian.com

Evropské finance mají Turecku pomoci zlepšit situaci více než 2,5 milionu uprchlíků ze Sýrie, kteří jsou na tureckém území.

Turecko přijme zpět všechny "neregulérní" přistěhovalce, tedy všechny politické uprchlíky i ekonomické migranty, kteří od tureckých břehů připlují na řecké ostrovy. Podle dohody by se do Turecka vraceli i Syřané. Za každého Syřana, který by byl poslán zpět do Turecka, by ale EU přesídlila jednoho Syřana z uprchlického tábora v Turecku do některého z členských států EU na základě kvót. Zdroj: ihned.cz

Tento mechanismus by měl odradit jak migranty, tak uprchlíky, aby se vůbec do Řecka vydávali, protože budou mít jistotu, že se stejně vrátí zpět do Turecka. Pokud tedy opravdu utíkají před válkou, jediná jejich cesta do Evropy by vedla přes uprchlický tábor v Turecku. Kdyby to byli ekonomičtí migranti, nemuseli by to ani zkoušet.

Turecké řešení by pomohlo Evropě přijímat uprchlíky naprosto koordinovaně, na druhou stranu by to dávalo Turecku obrovskou moc. Ve chvíli, kdy by Evropská unie přestala přesídlovat uprchlíky z táborů, mohlo by Turecko přestat odvážet lidi z řeckých ostrovů, kde by se mohli opět začít hromadit.

Návrh také předpokládá, že se členské státy dohodnou na přesídlení dalších desetitisíců uprchlíků z Turecka. Angela Merkelová toto vyjednala při listopadové návštěvě Turecka, kdy se údajně Turecku zaručila, že přijme další syrské imigranty a rozdělí je dle systému kvót po Evropě. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace