Dojde k dalšímu krvavému útoku ve škole? S největší pravděpodobností ano

Dojde k dalšímu krvavému útoku ve škole? S největší pravděpodobností ano
Autor fotografie: Redakce / Dollarphotoclub|Popisek: Hrozí útok dalšího šílence
12 / 12 / 2014, 10:15

12.12.2014 / Lze se na podobný útok připravit? Mohou být ohroženy i naše děti? Fakta a doporučení, která zazněla na odborné diskuzi.VIDEO

Letos v říjnu došlo ve škole ve Žďáru nad Sázavou k útoku na žáky střední školy, při němž byly dvě studentky pobodány a jeden student bodnutím usmrcen (víc v našem článku Bezpečnost škol po útoku ve Žďáru nad Sázavou).

Od tragédie uplynuly dva měsíce, média se problematice bezpečnosti ve školách už nevěnují, není to mediálně zajímavé, nejsou další oběti. Co zůstává, je strach a především obrovská bolest těch, kterých se tento otřesný a krutý případ osobně dotknul.

Na našich stránkách se problematice podobných útoků a souvisejícího krizového managementu budeme věnovat podrobněji. O tom, že se letos 9. prosince uskutečnil v prostorách The Prague British School kulatý stůl na téma bezpečnost ve školách jsme informovali v našem článku Bezpečnost ve školách - jak dál? Řešení existuje. Co při diskuzi také zaznělo?

Někteří ředitelé českých škol opakují stále stejná klišé

- nejsme v USA
- nemůžeme se předem připravit na podobný incident
- nemáme finance na zajištění bezpečnosti
- máme jiné priority.

Tito ředitelé škol se však hluboce mýlí. Jejich prioritou je mimo jiné zajištění bezpečnosti jim svěřených žáků a studentů. Měli by proto identifikovat všechna rizika, která mohou nastat a musí znát pravděpodobnost jejich vzniku i následné dopady. Na útoky se mohou a musí v předstihu připravit.

FAKT I: s naprostou jistotou dojde k dalšímu útoku i v Česku

ČR opravdu není výjimkou a k útoku dojde i u nás - to je názor odborníků. Policií byly již v minulosti včas odhaleny přípravy na útoky na českých školách – např. v roce 2009 sedmnáctiletý student gymnázia v Novém Bydžově na Hradecku údajně chystal bombový útok na školu (více zde nebo zde).

FAKT II: řádění podobných šílenců ve světě

K podobným útokům dochází stále častěji, prozatím jich je evidováno kolem 300, z toho téměř sto případů napadení dětí ve školách po celém světě.

Nejčastěji dochází k vraždám školních dětí v USA, v Německu, v Norsku nebo ve Finsku (např. 19. 3. 2012 útočník Mohammed Merah, 23letý islamista, zabil ve francouzském Toulouse v židovské škole čtyři lidi včetně tří dětí. Vraždu židovských dětí zdůvodnil jako odvetu za židovské vraždění žen a mužů v Palestině).

Podívejte se na videa z útoků na amerických školách (zdroj: ABC News, ShitNews4UCBS Evening News, CNN News, 

Masakr na Columbine High School se odehrál 20. dubna 1999 v Jefferson County v Coloradu:
Studentka střílela v tělocvičně střední školy Berrendo Middle School v Novém Mexiku 14. ledna roku 2014


Student střílel na střední škole v Atlantě, 31. ledna 2013Střelba na střední škole ve Winnendenu 11.03.2009
FAKT III: Útočníkem je nejčastěji žák nebo student

Nejčastějšími pachateli jsou současní nebo bývalí žáci školy, a to v 96 % případů. Velmi dobře totiž znají místní situaci, vědí, kde mohou útok provést co „nejefektivněji“ – tedy s co nejvyšším dopadem, s co nejvíce oběťmi.

OPATŘENÍ

Krizový management ve škole jako nutnost a samozřejmost

1) určete zaměstnance - krizového manažera, který bude odpovědný (a nikoliv pouze formálně) za vyhodnocení bezpečnostní situace ve škole, i za spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému, včetně Policie ČR.

2) Sledujte sociální sítě, nepodceňujte informace - věnujte pozornost, co se děje na sociálních sítích, vnímejte a pozorně naslouchejte, co říkají ostatní žáci, o čem se mluví. Nepodceňujte informace týkající se možného ohrožení školy, zaměstnanců a žáků.

3) Kontaktujte krajské preventisty Policie ČR -se sebemenším podezřením je nutné obrátit se co nejrychleji na krizovou linku policie ČR (na odděleních tisku a prevence na všech krajských policejních ředitelstvích budou od prosince tohoto roku ustanoveni preventisté).

4) Spolupracujte s profesionály 
- seznamte se s Doporučeními ke zlepšení bezpečnosti škol od sdružení bezpečnostních profesionálů ASIS CZ
- nechte si zpracovat bezpečnostní audit. Společnost M2C zastupující profesionální soukromý sektor vytvořila na základě své zkušenosti produkt – bezpečnostní audit pro školy, díky kterému dokáže navrhnout efektivní bezpečnostní řešení dle potřeb jednotlivých škol. Při tvorbě těchto bezpečnostních řešení se samozřejmě počítá s ekonomickými možnostmi jednotlivých škol
- pokud zvažujete využití bezpečnostních technologií, obraťte se na Asociaci technických bezpečnostních služeb Grémium Alarm, o.s., která mj. vydala příručku Pokyny ke stanovení úrovně zabezpečení škol (příloha letošního šestého vydání našeho časopisu SECURITY MAGAZÍN)

DOPORUČENÍ K BEZPEČNOSTI

5) Financování - ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Policií ČR plánuje zajištění dotačního titulu pro financování této problematiky. Čerpání dotací bude zřejmě podmíněno tím, aby následní poskytovatelé podpory pro krizový management na školách měli odpovídající kvalifikaci.

Na závěr přikládáme instruktážní video, které může pomoci při útocích nejen ve školách pod názvem UTEČ – SCHOVEJ SE - BOJUJ (RUN. HIDE. FIGHT.® Surviving an Active Shooter Event - English, zdroj: Ready Houston)

Psali jsme také:

Bezpečnost ve školách - jak dál? Řešení existuje

ASIS CZ - diskuze o bezpečnosti škol u kulatého stolu

Bezpečnost škol po útoku ve Žďáru nad Sázavou

Kolik duševně nemocných se může změnit ve vraždící monstra?

Tagy článku