Dokumentace BOZP - není to univerzální šanon

Dokumentace BOZP - není to univerzální šanon
Autor fotografie: pixabay.com
17 / 11 / 2020, 16:00

Dokumentace BOZP, to je pojem, který v zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců uslyšíte vždy. Je to pojem, který na první pohled nic neříká, a zároveň pojem, na kterém se lze pěkně spálit a také vynaložit závratné peníze úplně zbytečně. Je to ta část bezpečnosti práce, kde nepoctivý poskytovatel-,,šmejd“, ano i zde je prostor pro takové, může lehce využít nevědomosti podnikatelů.

V čem se můžete nechat nachytat? Je to jednoduché, stačí opravdu selský rozum a svého poskytovatele v podvodu odhalíte. Prvně je si potřeba říci, že dokumentace BOZP není žádný univerzální šanon, žádné univerzální dokumenty, které jsou podnikateli k dispozici jen proto, aby si je nechal vytisknout, hezky svázat a založil do regálu. Mimochodem, až budete svůj šanon do toho regálu zakládat, zkontrolujte si jestli regál má štítek s identifikačními údaji, zavedenými do kontrolní knihy, a pokud toto základní na vašem regálu neshledáte, což by mělo být jednou ze základních součástí opatření od vašeho poskytovatele BOZP, tak zde už poznáte, že je něco špatně.

Dokumentace BOZP za pár korun, nejrychleji, do dvou dnů,  na tohle obzvláště pozor.  To není soubor dokumentů k ničemu, a MUSÍ odrážet vaše skutečné potřeby, váš provoz, váš způsob práce, a to na všech úrovních. A to opravdu nejde bez bližšího poznání vás, vašich potřeb, vašeho provozu, vašeho způsobu práce. Jednoduše řečeno, pokud poskytovatel nestráví čas přímo u Vás, nemůže z podstaty postihnout vaše potřeby, a tedy jak může vytvořit vaši dokumentaci?

Děje se to, a jsou dokonce firmy, které se tím chlubí:  rychlost do dvou dnů, dokonce dnes najdete firmy, které přímo nabízejí vytvoření dokumentace na dálku (teď to schovávají za epidemiologická opatření). Ale jak tohle může dopadnout, když dokumentace BOZP má být každým dokumentem cílená vaší situaci, vašim procesům? To už je podobné jen věštírnám v televizi v nočních hodinách. Nemůžete nikdy čekat, že dokumentace bude správně zpracována, pokud poskytovatel nepozná podrobně provoz a činnost, a rozhodně nemůžete nikdy čekat, že bude dokumentace správně, pokud bude cena nižší než cca 5 tisíc korun. A to hrana dle mého zvážení, u nejméně rizikových firem či OSVČ. Protože cokoliv míň znamená, že to nezabere dotyčnému čas, tedy se vám osobně nevěnoval.

Tuto hranici je potřeba brát s rezervou, vychází opravdu z průměru těch nejmenších podnikatelských subjektů. Ale lze si to lehce spočítat. Poskytovatel potřebuje zaplatit čas strávený u vás, a čas pro zpracování… i kdyby to byly tři dny, což je čas minimální pro poznání a zpracování dokumentace pro běžný například e-shop, tak jako odborná osoba, zavazující se svým razítkem a potenciální trestní odpovědností, má cca 1600 za den, a to je opravdu směšné, takže vidíte, že je to hranice. Ano, jdou tyto ceny dávat, ale značí to jedno, dotyčnému se to vyplatí, a vyplatí se mu to proto, protože tu vaši dokumentaci vytiskne jako svůj univerzál ještě ten den co u vás byl. A jak je to s trestní odpovědností? Pokud nemáte smlouvu, a bylo to pouze na jednorázovou objednávku, je z obliga,  vy jste si totiž objednali dokumentaci BOZP, tu jste dostali, ale že nepokrývá vaši činnost zcela a konkrétně? To je teď přece vaše zodpovědnost.

Když se staví budova, most, tunel, pokaždé je přece nutné mít vypracované plány všech možných rizik a okolností zvláště na daný projekt. A stejně je to s BOZP. Nenechte se uchlácholit a chtějte pořádnou a poctivou službu. Každý dokument má být vypracován na vaši míru, chtějte vidět, jak a proč se každý dokument v šanonu dotýká vás přímo. Až přijde inspekce práce, hasiči, hygiena, nedej bože, aby se stal vážný úraz, tak tyhle papíry vás jako podnikatele chrání před milionovými pokutami. A pokud je péče o BOZP řádná, a počátek v té dokumentaci poctivě zpracován a vám vysvětlen, tak se do těchto problémů vůbec nedostanete.

„Bezpečák“ má mít roli vašeho zástupce v oblasti bezpečnosti práce vůči státním orgánům a legislativě, tedy ne moc rozdílnou oproti advokátům. Věřte, že to tedy nemůže už z podstaty být za pár korun, a zároveň chtějte, aby za ty peníze bylo o Vás opravdu řádně postaráno.

 

Autor: Martin Valouch

 

Tagy článku