Virginie uzavřela školy kvůli výhružkám za lekci arabštiny

Virginie uzavřela školy kvůli výhružkám za lekci arabštiny
Popisek: Ilustrační foto
19 / 12 / 2015, 09:15

Na americkou školu se sesypaly rozhořčení rodiče za domácí úkol: "Není jiného boha kromě Alláha a Mohamed je jeho prorokem."

Staunton (USA) 18. prosince (ČTK) - Školy v celém okrese amerického státu Virginie byly dnes uzavřeny kvůli vyhrocenému sporu o arabský text, který žáci jedné ze škol četli v hodině zeměpisu. Tento vzdělávací ústav se stal terčem nenávistných hrozeb za to, že se ve čtené ukázce mluvilo o Alláhovi jako jediném bohu. Kvůli intenzitě výhružek se vedení místního školského úřadu rozhodlo podle agentury Reuters uzavřít všechny školy.

Studenti střední školy ve městě Staunton měli za domácí úkol přepsat text z islámského rukopisu, v němž se mimo jiné pravilo: "Není jiného boha kromě Alláha a Mohamed je jeho prorokem." Když se o tom dozvěděli rodiče, někteří z nich obvinili školu ze snahy získávat děti pro myšlenky radikálního islámu.

"Žádná z hodin nebyla určena k propagaci náboženského pohledu na svět, ani se nesnažila změnit náboženské přesvědčení žádného studenta," uvedla škola v prohlášení. Připustila nicméně, že v lekcích přibližujících historii a reálie - včetně těch náboženských - arabských zemí, bude napříště kvůli stížnostem používat jiné texty.

Na školu se v posledních dnech sesypaly kritické telefonáty a e-maily, které prý měly mnohdy nenávistný charakter. Ačkoli se v nich nemluvilo o přímé hrozbě útoku, úřad se rozhodl v obavě z možných komplikací na doporučení policie uzavřít všechny školy v okrese Augusta.

V diskusi na sociálních sítích se poté objevila řada kritických názorů označujících zavírání škol za výraz přehnané opatrnosti. Na řadě míst Spojených států tento týden řešily školy většinou nepříliš důvěryhodné výhružky bombovým útokem. Zatímco na většině míst včetně New Yorku či Houstonu zůstaly školy navzdory hrozbě otevřené, Los Angeles sáhlo k historicky největší bezpečnostní akci v rámci vzdělávacích ústavů a zavřelo jich téměř tisícovku.

V USA po nedávném radikálním islámem inspirovaném útoku v kalifornském San Bernardinu, při němž zemřelo 14 lidí, vzrostly obavy z možných atentátů. Zároveň se však zvýšila i nedůvěra či přímo nenávistné projevy vůči muslimům žijícím v zemi.

Tagy článku