Autor fotografie: YouTube/screenshot/CCTV+|Popisek: Přes 1000 syrských uprchlíků demonstrovalo v září v Dánsku za přijetí jejich rodin
Na severu Evropy je dusná atmosféra. Dánsko kritizuje Švédsko za přísné pohraniční kontroly a vyhrožuje jejich zavedením i Německu.
Dánská vláda je pobouřena rozhodnutím Švédska zavést na hranicích s Dánskem nové pohraniční kontroly kvůli nezvladatelnému počtu uprchlíků. Všem severským zemím došla trpělivost s "uprchlickou tsunami". (Zdroj: tagesschau.de)
Nyní Dánsko pohrozilo Německu, že na společných hranicích také zavede kontrolní režim. Dánský premiér Rasmussen uvedl už koncem roku, že jeho země požaduje změnu ženevských konvencí o uprchlících. Nyní Dánsko přitvrdilo.
Dnes uvedl na tiskové konferenci k uprchlické krizi: ".. Nechceme potkávat uprchlíky a migranty na našich silnicích, chceme zajistit klid a pořádek". Rasmussen připomněl scény z letošního léta, kdy se po evropských dálnicích přesunovaly tisíce uprchlíků směrem do vytouženého Švédska.
Dánsko, podle Rasmussena, vloni přijalo asi 20 tisíc žadatelů o azyl, ale Švédsko desetkrát víc, jenomže švédská vláda vyhlásila dalším uprchlíkům stop a Dánsko se nyní obává, že se budou migranti hromadit na jeho území.
Dánské vládě se také nelíbí rozhodnutí Švédska, které oznámil švédský předseda vlády Stefan Löfven už na konci listopadu, že jeho země je nucena zpřísnit hraniční kontroly i dosud vstřícnou azylovou politiku. Švédsko kromě pohraničních kontrol zavádí novou povinnost pro všechny dopravce v zemi. Přepravní společnosti mají povinnost před cestou do Švédska zkontrolovat identitu pasažérů, pokud tak neučiní, hrozí jim pokuta až 50 tisíc švédských korun (přes 145 tisíc korun).
Švédsko zavádí kontrolu totožnosti cestujících ještě před vstupem do země.
Rasmussen tvrdí, že je to poprvé od 50. let, kdy při přejezdu z Dánska do Švédska přes most v Öresundu musí všichni cestující předkládat průkazy totožnosti. "Chápu, že se jedná o zcela novou situaci, ale Švédové nemohou tímto způsobem měnit životy tolika lidem, denně překračuje tyto hranice 30.000 cestujících, navíc jsme nebyli v předstihu informováni o těchto opatřeních.."
Premiér Rasmussen současně vzkazuje německé vládě, že na hranicích rovněž zavede kontroly totožnosti, doslova uvedl: "Situace vede k tomu, že na hranicích s Německem budeme muset také zavést kontroly. Je to to nejlepší pro naši zem." Tento krok bude mít vážné důsledky zejména pro německou spolkovou zemi Šlesvicko-Holštýnsko, kde budou uprchlíci zablokováni.
Jan Jorgensen z dánské vládnoucí strany Venstre k tomu uvedl, že "hranice s Německem musí být uzavřeny, protože totéž udělalo vůči Dánsku i Švédsko. Ano, je to dominový efekt," upřesnil.
Dánští komentátoři uvedli, že toto opatření bude zcela jistě přijato a předpokládají, že dojde k dramatickému zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi. Dánsko díky politické situaci po volbách prosazuje stále tvrdší azylovou politiku, o které se tvrdí, že je jednou z nejpřísnějších na severu Evropy.
Rasmussen k tomu řekl, že "Potřebujeme, aby se počet žadatelů o azyl dostal na přiměřenou úroveň. Dánská vláda má konzistentní přistěhovaleckou politiku. My Dánové jsme velkorysí, ale nemůžeme uprchlíkům otevřít celou zem".