Donald Trump je globální bezpečnostní riziko, stejně jako islámský terorismus

Donald Trump je globální bezpečnostní riziko, stejně jako islámský terorismus
Popisek: Donald Trump na CPAC 2015 ve Washingtonu, DC.
01 / 04 / 2016, 16:45

Podle analytiků Economist Intelligence Unit by jako prezident znamenal jedno z největších globálních rizik.

Donald Trump se jako vůbec první politik dostal na žebříček deseti největších hrozeb pro světovou ekonomiku. Pravidelně jej sestavuje renomovaná britská skupina Economist Intelligence Unit (EIU). Horší než Trump v Bílém domě je podle ní už jen rozpad Evropské unie, nová studená válka s Ruskem nebo zpomalení růstu v Číně. Informaci zveřejnil server ihned.cz.

Donald Trump: Angažmá USA v NATO by se mělo drasticky zmenšit

Masivní vyhošťování hispánců, zákaz vstupu muslimů do USA nebo odmítnutí klimatických změn – názory Donalda Trumpa, republikánského kandidáta na amerického prezidenta, jsou často kontroverzní. Nově šokoval slovy o shození jaderné bomby na islamisty nebo o potrestání žen, které jdou na potrat. Zdroj: ceskatelevize.cz

Donald Trump je jediným kandidátem podporujícím bezpečné hranice USA

Economist Intelligence Unit, think-tank časopisu The Economist, hodnotí rizika bodově podle míry jejich dopadu na ekonomiku a zároveň pravděpodobnosti, že nastanou. Trumpův případný vstup do Bílého domu si vysloužil dvanáct "bodů rizikovosti", čímž se umístil zhruba uprostřed. Stejně si stojí rozšíření globálního islamistického terorismu, tedy útoky, které zažily v minulosti Londýn, Paříž nebo Egypt.

"Trump se staví nepřátelsky proti obchodní dohodě USA, Kanady a Mexika (NAFTA) a opakovaně útočí na Čínu. V případě zvolení by tento jeho postoj k Číně a Mexiku mohl přerůst až v obchodní válku a ohrozit i další obchodní smlouvy, které Spojené státy dříve uzavřely," uvedl pro portál Politico Robert Powell, analytik pro globální hrozby EIU. Vedle toho by jeho militaristické názory na Střední východ a navrhovaný zákaz cestování muslimů do USA mohly v konečném důsledku být dalším motivem k verbování budoucích džihádistických extremistů.

"Trumpovy kontroverzní poznámky o muslimech mohou posloužit jako vhodná záminka proti ty, kteří se snaží dlouhodobě vykreslit Spojené státy jako antimuslimskou zemi," říká Powell. Jako příklad uvedl jeden z Trumpových nejextrémnějších nápadů - vpadnout do Sýrie a zničit tam Islámský stát, přičemž by se vše zaplatilo z výnosu ropných plošin, které v Sýrii IS ovládá.

„Když nás někdo zasáhne z ISIS, tak se mu nebudeme bránit atomovkou?“ prohlásil Trump v době, kdy ve Washingtonu probíhá světový summit o jaderné bezpečnosti, kde přes padesát světových lídrů řeší, jak omezit jaderné zbraně.

Celá článek zde.

Tagy článku