Donald Trump pozval prezidenta Zemana na státní návštěvu USA

Donald Trump pozval prezidenta Zemana na státní návštěvu USA
Autor fotografie: Pixabay
07 / 12 / 2016, 08:30

"Nastupující prezident USA Donald Trump v rozhovoru ocenil skutečnost, že prezident republiky 'byl jediným evropským prezidentem', který ho veřejně podpořil ještě před listopadovými volbami v USA," uvedl Ovčáček.

Praha (ČTK) - Příští americký prezident Donald Trump pozval českého prezidenta Miloše Zemana k návštěvě Bílého domu. Řekl mu to v dnešním telefonickém rozhovoru. ČTK to sdělil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Návštěva by se mohla uskutečnit v dubnu příštího roku. Zeman zároveň Trumpa pozval na návštěvu České republiky, americký prezident pozvání přijal.

 

Za ideální příležitost pro návštěvu Zemana v USA oba představitelé podle mluvčího označili konec dubna, kdy má Zeman obdržet ocenění významných židovských organizací. Ty loni vyznamenaly i Trumpa, uvedl Ovčáček.

Prezidenti během telefonátu mluvili také o společných stanoviscích k boji proti islámskému terorismu. Tématem hovoru byly i další oblasti politické a ekonomické spolupráce, které podle mluvčího Českou republiku a USA spojují.

Na otázku ČTK, zda Zeman telefonoval Trumpovi či naopak, Ovčáček odpověděl, že si volali po vzájemné dohodě.

Zeman ještě před volbou nového amerického prezidenta, který do úřadu nastoupí v lednu, řekl, že pokud by byl americkým občanem, volil by Trumpa. Po jeho vítězství na speciální tiskové konferenci vyjádřil velkou radost a srdečně mu blahopřál. Trumpovi následně zaslal gratulační telegram, ve kterém ho pozval na návštěvu ČR.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek označil pozvání Zemana do Bílého domu za výbornou zprávu. Je to podle něj šance, že po nástupu Trumpovy administrativy budou pokračovat intenzivní a dobré vztahy USA a ČR. Zároveň řekl, že o přesném termínu návštěvy se ještě jedná.

V polovině listopadu Zeman telefonicky mluvil s Ivanou Trumpovou, bývalou manželkou příštího amerického prezidenta, která podle amerického tisku dala najevo přání být velvyslankyní v Česku. Zeman jí poděkoval za odvahu. Lepší velvyslankyni podle něj USA do Prahy vyslat nemohou.

Zeman byl v USA v prezidentské funkci třikrát, dvakrát navštívil Valné shromáždění OSN, jednou vystoupil jako řečník na konferenci AIPAC (Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti). Do Bílého domu dosud pozván nebyl. Podíval se do něj ale jako premiér, když jej krátce přijal v listopadu 2001 prezident George Bush mladší.

Na nejvyšší úrovni byl jako český prezident přijat v Bílém domě pouze Václav Havel v roce 1998 Billem Clintonem, předtím tam byl ještě jako československý prezident. Druhý český prezident Václav Klaus během deseti let ve funkci pobýval ve Spojených státech opakovaně, nikdy se však nejednalo o oficiální státní návštěvu. V březnu 2005, když v USA představoval svou knihu, se v Bílém domě setkal s prezidentem Georgem Bushem na zhruba půlhodinové schůzce. Bylo to jeho jediné setkání na podobné úrovní s americkým prezidentem. V Bílém domě byl několikrát přijat americkými viceprezidenty.

Tagy článku