Donald Trump pronesl zásadní projev: „Amerika na prvním místě“

Donald Trump pronesl zásadní projev: „Amerika na prvním místě“
Autor fotografie: YouTube/screenshot
28 / 04 / 2016, 07:00

Obamův odkaz bude slabost, zmatek a nepořádek, uvedl Trump a varoval, že rivalové USA nabyli v posledních letech dojmu, že si mohou dovolit cokoli.

Současná americká zahraniční politika je „totální katastrofa“. Spojené státy chybovaly, když se snažily zavést západní podobu demokracie v zemích, které o to nestály, prohlásil republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump s tím, že zásahy v Iráku, Libyi nebo Egyptě uvrhly celý Blízký východ do chaosu. Trumpovi se nelíbí ani jaderná dohoda s Íránem, stejně jako laxní přístup k vývoji v KLDR. 

Trump vyhrál úterní primárky ve všech pěti státech, které volily

Donald Trump chce v případě svého zvolení prezidentem Spojených států narovnat vztahy Washingtonu s Ruskem a Čínou. Rovněž uvedl, že bezpečnost země pro něj bude nejvyšší prioritou a američtí spojenci musí platit spravedlivou část za svou obranu, jinak s pomocí USA nemohou počítat.

Podstatnou část své řeči věnoval Trump ostré kritice nynějšího prezidenta Baracka Obamy kvůli jeho přístupu ke krizi na Blízkém východě. Řekl, že nynější administrativa po sobě zanechá dědictví v podobě slabosti a zmatku. "Učinili jsme Blízký východ více nestabilním a chaotickým, než jaký byl dříve," řekl Trump. 

Trump kritizoval i Obamovu neúspěšnou snahu porazit teroristické hnutí Islámský stát. Chce proto vypracovat postup, jak radikály zastavit nejen s použitím armády. "Události sice mohou vyžadovat nasazení vojska, ale je to také filozofický boj, jako byl ten náš během studené války," dodal. Spojené státy jsou podle něj ve válce s radikálním islámem a potřebují dlouhodobý plán, aby v něm zvítězily. „Jeho dny jsou sečteny,“ uvedl na adresu IS.

Miliardář chce, aby americká armáda držela krok s vojenskými programy Ruska a Číny. Americkou armádu je třeba podle Trumpa reorganizovat, aby byla "dominantní beze všech pochybností".

"Nebudu se rozpakovat nasadit ozbrojené síly, když nebude jiná možnost. Ale když jde Amerika do boje, musí vyhrát. Nikdy nepošlu naše nejlepší do bitvy, pokud to nebude nezbytné. Učiním tak pouze tehdy, když budeme mít plán na vítězství," řekl. 

Spojené státy musí uplatnit své ekonomické páky, aby přiměly Čínu zatlačit na režim v KLDR, "Čína uznává sílu. Tím, že jsme jim dovolili, aby vůči nám získali ekonomické výhody, jsme přišli o jejich respekt," uvedl Trump. V případě svého zvolení chce uspořádat zvlášť summit se spojenci z NATO a s asijskými spojenci.


Zdroj: ČTK, ceskatelevize.cz, ihned.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace