Doplaví se Piráti až do Poslanecké sněmovny?

Doplaví se Piráti až do Poslanecké sněmovny?
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: pirát
11 / 10 / 2017, 16:30

V posledních průzkumech se ukázalo, že by česká Pirátská strana překročila pětiprocentní práh nutný ke vstupu do Poslanecké sněmovny.

V nejnovějším průzkumu voličských preferencí přisoudila agentura CVVM Pirátům dokonce 6,4%, v dalším šetření STEM pro MF DNES by pak Piráti dostali dokonce 7,4% hlasů. To by znamenalo například i porážku lidovců, jejichž preference od nesmyslného ukončení volební koalice se STAN spíše stagnují.

To Piráti mají evidentně vzestupnou tendenci a možno říci, že i v řadě ohledů větší potenciál, který je založen na několika pilířech. Prvním je bezpochyby osobnost Ivana Bartoše, ,,nevázaného" lídra Pirátů, který se v předvolebních debatách jeví jako jeden z nejlepších diskutérů. Bartoš stranu jednoznačně táhne kupředu směrem do parlamentních lavic.

A co je nejdůležitější: umí věcně a přesně argumentovat, což se o mnoha dalších zatím mimoparlamentních lídrech říct opravdu nedá. Bartoš řekl, že voliči už se nebojí v současné době dát hlas Pirátům, protože se nebojí, že by jejich hlas propadl.

Druhým pilířem je určitá svobodomyslnost a nevázanost, která sice někdy sklouzává k ,,lehké" anarchii", ale to není v tomto případě na škodu. Piráti také chtějí co možná největší transparentnost státní správy a s ní spojenou kontrolu politiků, což je více než aktuální téma doby. 

Úskalí pro Piráty může fakt, že v některých důležitých bodech soutěží o voliče se Stranou zelených, které vede Matěj Stropnický. Zelení však mají necelé dva týdny před volbami menší drajv než Piráti a Stropnický není tak charismatickým lídrem jako Bartoš. A jak víme, schopný lídr, který dokáže prodat své myšlenky, je pro voliče klíčovým faktorem.

Piráti tak mají vzhledem ke krizi ,,tradičního politického stranictví skoro jedinečnou možnost ,,doplout" do Poslanecké sněmovny. Byl by to dozajista svěží vítr, který by možná definitivně odvál některé zkostnatělé struktury, které v parlamentu už hezkých pár let přesluhují.

Tagy článku

-->