Dopravní letadlo MH17 sestřelila ruská střela

Dopravní letadlo MH17 sestřelila ruská střela
Popisek: Trosky letadla "omylem" sestřeleného nad Ukrajinou
13 / 10 / 2015, 14:15

Nizozemští vyšetřovatelé potvrdili to, o čem se spekulovalo od tragické havárie malajsijského boeingu MH17 - letadlo zničila ruská střela BUK.

Střela zasáhla levou část letadla a byla příčinou jeho pádu. Zemřelo všech 298 pasažérů na palubě letadla, drtivá většina z nich byla z Holandska, protože letadlo mířilo z Amstrdamu do Kuala Lumpuru. Od počátku Ukrajina a Západ obviňoval ze sestřelení boeingu proruské rebely. Moska argumentovala proti tím, že střela byla vystřelena z části Ukrajiny, která byla pod kontrolou Ukrajinců. Rok od výročí pádu, tedy 17. července 2015, se přitom na internetu objevilo video, které zachycovalo rusky hovořící vojáky bezprostředně po pádu letadlo. Na záběrech prohledávali trosky MH17 a hledali černé skříňky. Podle konverzace byli zjevně zaskočeni, že došlo k sestřelení letadla plného civilistů. 

Nizozemští vyšetřovatelé nyní potvrdili spekulace, že tragédii způsobila ruská raketa země-vzduch BUK. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk dnes řekl, že sestřelení letadla bylo "operací ruských tajných služeb". Podle prezidenta Putina by však jakékoli závěry o účasti Rusů na tragédii byly "předčasné" a "kontraproduktivní".

Pozůstalým obětí bylo řečeno, že lidé na palubě "netrpěli", protože ještě před pádem ztratili vědomí. Zbytky střely BUK měly údajně zůstat i v těle pilotů, protože střela zasáhla kokpit.

 

 

Tagy článku