Dopravní systémy v San Franciscu napadli hackeři

Dopravní systémy v San Franciscu napadli hackeři
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační fotografie San Francisca
28 / 11 / 2016, 15:00

Agentura zajišťující dopravní systém a platby za něj, byla "hacknuta" a díky tomu se mohli cestující přepravovat zdarma.

Hackeři požádali o výkupné v hodnotě 100 Bitcoinů, tedy asi 70 000 amerických dolarů. Pracovníci dopravní agentury v rámci preventivního opatření vypnuli všechny stroje na jízdenky v síti města.

Počítače městské dopravní sítě byly po útoku vyřazeny a zobrazovaly pouze hlášku od útočníků: "You Hacked, ALL Data Encrypted. Contact For Key(cryptom27@yandex.com)ID:681 ,Enter”.

Samotné dopravní prostředky (vlaky, tramvaje atd.) nebyly útokem postiženy a představitelé města oznámili, že probíhá vyšetřování. 

"Nedošlo k žádnému dopadu na dopravní služby, na naše bezpečnostní systémy nebo osobní údaje našich zákazníků," řekl mluvčí ve vyjádření pro BBC. "Tento incident je stále v šetření, takže by nebylo vhodné poskytovat jakékoli další podrobnosti."

Městská dopravní gentura, známá jako Muni - pečuje o vlaky, tramvaje a autobusy po celém městě, včetně ikonických lanovek San Francisca. V neděli už opět jízdenkové terminály fungovaly, ale není jasné, zda bylo hacknutí odstraněno.

Webový server Hoodline sdělil BBC, že hacker poskytnul seznam napadených strojů v síti Muni a jednalo se  více než 2 000 počítačů, ale nebyly zde pouze jízdenkové terminály, ale i počítače, které mohly obsahovat mzdy a osobní údaje zaměstnanců.

Hacker se pro Hoodline v neděli vyjádřil, že Muni má na zaplacení ještě jeden den.

Zdroj: BBC

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace