Dopravní systémy v San Franciscu napadli hackeři

Dopravní systémy v San Franciscu napadli hackeři
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační fotografie San Francisca
28 / 11 / 2016, 15:00

Agentura zajišťující dopravní systém a platby za něj, byla "hacknuta" a díky tomu se mohli cestující přepravovat zdarma.

Hackeři požádali o výkupné v hodnotě 100 Bitcoinů, tedy asi 70 000 amerických dolarů. Pracovníci dopravní agentury v rámci preventivního opatření vypnuli všechny stroje na jízdenky v síti města.

Počítače městské dopravní sítě byly po útoku vyřazeny a zobrazovaly pouze hlášku od útočníků: "You Hacked, ALL Data Encrypted. Contact For Key(cryptom27@yandex.com)ID:681 ,Enter”.

Samotné dopravní prostředky (vlaky, tramvaje atd.) nebyly útokem postiženy a představitelé města oznámili, že probíhá vyšetřování. 

"Nedošlo k žádnému dopadu na dopravní služby, na naše bezpečnostní systémy nebo osobní údaje našich zákazníků," řekl mluvčí ve vyjádření pro BBC. "Tento incident je stále v šetření, takže by nebylo vhodné poskytovat jakékoli další podrobnosti."

Městská dopravní gentura, známá jako Muni - pečuje o vlaky, tramvaje a autobusy po celém městě, včetně ikonických lanovek San Francisca. V neděli už opět jízdenkové terminály fungovaly, ale není jasné, zda bylo hacknutí odstraněno.

Webový server Hoodline sdělil BBC, že hacker poskytnul seznam napadených strojů v síti Muni a jednalo se  více než 2 000 počítačů, ale nebyly zde pouze jízdenkové terminály, ale i počítače, které mohly obsahovat mzdy a osobní údaje zaměstnanců.

Hacker se pro Hoodline v neděli vyjádřil, že Muni má na zaplacení ještě jeden den.

Zdroj: BBC

Tagy článku