Došlo k dohodě mezi antimonopolním úřadem a Ředitelstvím silnic a dálnic?

Došlo k dohodě mezi antimonopolním úřadem a Ředitelstvím silnic a dálnic?
18 / 02 / 2019, 14:00

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) má dle informací Security magazínu v nejbližších dnech rozhodnout, zda zruší tendr na zakázku stavby dálnice D3 v úseku Úsilné – Hodějovice. V kuloárech se přitom říší zvěsti, že předseda ÚOHS podlehne tlaku Ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a tendr nezruší. Přitom ÚOHS již v minulosti zrušil obdobný tendr na D35.

V rámci tendru ŘSD postupovalo značně nepřehledně. Poskytl totiž uchazečům přes 500 dodatečných informací, provedl více jak 200 změn zadávacích podmínek. V minimálně 50 případech následně sám zadavatel provedené změny zadávacích podmínek zrušil. Aby toho nebylo málo, v 6 případech ŘSD uveřejnilo dodatečnou informaci v chybném znění, takže muselo upravovat i dodatečné informace. Proti uvedenému postupu se brání Sdružení pro D3 0310/I Úsilné Hodějovice, které namítá, že nebyly dodrženy zásady transparentnosti zadávacího řízení, když zadávací dokumentace nebyla srozumitelná a byla zmatečná.

K celé věci nyní bude zasedat rozkladová komise, která předsedovi ÚOHS, Petru Rafajovi, doporučí, zda tendr zrušit či nikoliv. Podle informací Security magazínu bude tento případ řešit pražská komise, přestože případ původně napadl do komise brněnské. Už jen toto potvrzuje, že okolo celého tendru se něco děje.

Security magazínu se podařilo získat i další informace, které naznačují, že by předseda Rafaj měl rozhodnout proti zrušení tendru. A to přestože v případu dostavby dálnice D35 z Opatovic do Časů rozhodl ÚOHS zcela opačně. Tento tendr byl zrušen pro pochybení při předávání informací od státního investora k účastníkům soutěže. Během jejího průběhu se uchazeči doptávali na doplňující informace, které ředitelství jednotlivým soutěžícím rozeslalo. V tomto dokumentu se však změnila příloha, na což ŘSD údajně uchazeče v hlavním materiálu dostatečně neupozornilo. Důvodem zrušení tak bylo, že se ÚOHS domníval, že tím mohlo dojít ke zmatení účastníků soutěže.

Přesto nyní mělo dojít k dohodě mezi ÚOHS a ŘSD, že tendr na D3, který byl vypsán ještě více zmateně než tendr na D35, nebude zrušen, protože by se nestihly práce zahájit včas. Rozkladová komise by k tématu měla zasednout 22. února. Je otázkou, zda bude analyzovat shody mezi oběma tendry na D3 a D35 anebo se nechá vtáhnout do politické hry, která v důsledku může pomoci ponechat ministra dopravy Ťoka a ředitele ŘSD Kroupu ve funkcích, i přestože se pod nimi houpe židle.

 

Autor: JUDr. Veronika Petrová

Tagy článku