Doživotní imunita pro ruské exprezidenty – blíží se konec Putina a jeho éry?

Doživotní imunita pro ruské exprezidenty – blíží se konec Putina a jeho éry?
Autor: DonkeyHotey (CC BY 2.0)|Popisek: Karikatura ruského prezidenta
12 / 12 / 2020, 12:00

Zákonodárci v dolní komoře Ruska hlasovali pro schválení legislativy, která by bývalým prezidentům poskytla doživotní imunitu před trestním stíháním. Společně se záběry ruského prezidenta, který není poslední dobou ve své kůži, ukazuje tato akce, že Putin má obavy z doby, kdy bude nucen ukončit svou vládu, a proto se jistí.

Tento návrh je součástí širšího souboru ústavních reforem, které oznámil prezident Vladimir Putin a jež Rusové letos v létě schválili v celostátním hlasování. Tyto reformy rovněž zahrnují ustanovení, které by obnovilo Putinovo funkční období a umožnilo mu sloužit další dvě šestiletá období ve funkci, pokud by toho ruský prezident, kterému je již 68 let, byl schopen. Svou činnost v čele státu by tak ukončil v 80 letech, a to při průměrném věku dožití ruských mužů 67 let nemusí být reálné. On sám tedy již žije déle než jiní ruští muži a otázku budí v současné době jeho zdravotní stav. Poslední dobou je na záběrech ruského prezidenta vidět poněkud zmatené chování a třas rukou.

Jestliže ruští legislativci zákon přijmou, bude ruského exprezidenta možno zbavit imunity, pouze pokud proti němu Duma vznese obvinění z velezrady nebo jiných zločinů. Pokud bude toto obvinění schváleno Nejvyšším soudem a Ústavním soudem, Rada federace by poté do 3 měsíců hlasovala o zbavení exprezidenta imunity.

Zákon stanoví, že bývalého prezidenta nelze činit trestně ani administrativně odpovědným. Nemůže být zadržen, zatčen, podroben prohlídce, výslechu nebo prohlídce těla.

Zákon musí nyní získat souhlas Rady federace horní komory v jediném čtení, než jej může Putin podepsat a dosáhnout tak další výhody. Ruští zákonodárci mu tedy umožní nejen možnost další vlády a skončí tak nutnost prohazování premiéra a prezidenta, které praktikoval předtím, ale navíc pokud nebude schopen pokračovat, pojistil si i beztrestnost.

 

Zdroj: The Moscow Times, TASS

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace