Doživotní trest žoldákům z Blackwateru za vraždy iráckých civilistů

Doživotní trest žoldákům z Blackwateru za vraždy iráckých civilistů
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
14 / 04 / 2015, 06:45

Americký federální soud odsoudil čtyři bývalé vojáky z americké soukromé bezpečnostní firmy Blackwater.

Loni v říjnu jsme v našem článku "Bývalí členové Blackwater uznáni vinnými z vraždy iráckých civilistů" uvedli, že porota amerického federálního soudu ve Washingtonu uznala, po více než dvou měsících jednání, čtyři členy americké soukromé agentury Blackwater vinnými z úkladné vraždy iráckých civilistů v roce 2007. 

Téměř osm let po zavraždění 14 iráckých civilistů v Bagdádu byli všichni čtyři odsouzeni k dlouholetým trestům.Na doživotí odsoudil soud Nicholase Slattena, jeho kolegové Paul Slough, Evan Liberty a Dustin Heard stráví za mřížemi 30 let a jeden den. 

Bývalí vojáci při obhajobě tvrdili, že považovali Iráčany za útočníky a bránili se proto, že doprovázeli americkou diplomatickou kolonu a měli na svou ochranu zbraně, které jim poskytlo americké ministerstvo zahraničí.

Kontraktor není žoldák - přečtěte si exkluzivní výpověď "kontraktora" - pracovníka bezpečnostní agentury, který působí na Středním východě.

Podle Iráčanů ale stříleli bezdůvodně a nedlouho po incidentu odebral Irák agentuře Blackwater licenci. Incident byl příčinou protiamerických demonstrací po celé zemi a Iráčané poukazovali na aroganci a beztrestnost privátní armády i na její napojení na americkou vládu. V USA vyvolal rozhořčené diskuse o pravomoci bezpečnostních firem a jejich napojení na americké vládní orgány.

Tresty  jsou podle obhájců "neústavně tvrdé pro muže, kteří pracovali ve stresujícím válečném prostředí, mají za sebou vojenskou kariéru a také mají své rodiny".

Podle soudce je ale třeba brát v potaz každou oběť a mezi nimi byly i ženy a děti a dalších 18 lidí bylo zraněno. "Tito muži odmítli přijmout v podstatě jakoukoli odpovědnost za své činy a za krveprolití, které tehdy způsobili." 

Podílejí se na rusko- ukrajinském konfliktu soukromé bezpečnostní agentury v roli privátních armád? Více se dočtete v článku "Působnost privátních bezpečnostních firem na Ukrajině – „záhada“ rusko-ukrajinského konfliktu"

Zdroj: zpravy.idnes.cz, Frankfurter Allgemeine Zeitung, video YouTube, RT America 

Tagy článku