Dožluta zbarvená Francie a Macron jako veřejný nepřítel

Dožluta zbarvená Francie a Macron jako veřejný nepřítel
Autor fotografie: screenshot Youtube
21 / 01 / 2019, 07:30

Tento víkend se konala další velká demonstrace tzv. žlutých vest, které protestují proti prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a jeho krokům. Příslušníci z hnutí žlutých vest požadují Macronovu demisi zejména za jeho sociálně necitlivá rozhodnutí.

KOMENTÁŘ

Začalo to ,,nevinnými demonstracemi" proti dani z pohonných hmot koncem minulého roku a pokračuje to masivními protivládními demonstracemi. Akce žlutých vest nabývá na síle, i když demonstrace uplynulý víkend nebyly až tak velké jako ty minulé. Protesty zejména mladých lidí, ale nejen jich, mají za cíl demisi prezidenta Macrona, který se podle nich chová od nástupu do funkce sociálně necitlivě, rozděluje společnost a počíná si v úřadu povýšeně.

Nelze s tím než souhlasit. Macron se totiž skutečně chová v některých případech přinejmenším přezíravě až pohrdavě k některým sociálním vrstvám společnosti. Dobrým příkladem je výrok, kdy demonstrovali nezaměstnaní, kterým Macron vzkázal, ,,ať nedělají bordel a najdou si práci".

A není to zdaleka jediný kontroverzní výrok mladého prezidenta, jehož příchod do úřadu provázely kromě nadšení i velká očekávání. Můžeme však říct, že Macron je zatím nenaplňuje a spíše se chová jako sociálně neempatický investiční bankéř, což je mimochodem jeho původní profese, a řídí se heslem ,,účel světí prostředky".

To však má přirozeně i svůj líc a Macronovy kroky provokují protireakci, jež už dosáhla dílčích úspěchů, protože vláda ustoupila nakonec od uvalení kontroverzní daně z pohonných hmot, jež hnutí žlutých vest dala vlastně za vznik. A možná Macron nakonec ustoupí pod tlakem i od dalších opatření. Nástupce Francoise Hollanda by se měl přestat chovat povýšeně a současně dokázat v praxi, že je prezidentem všech Francouzů a nejen těch bohatých. Nebo může hrozit, že hnutí žlutých vest bude dál sílit a zvyšovat tlak na vládu. A žádný prezident si přece nepřeje mít neustále nespokojené občany v ulicích, to je jasné.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace