Dramatický nárůst počtu teroristických útoků i jejich obětí

Dramatický nárůst počtu teroristických útoků i jejich obětí
Autor: www.visionofhumanity.org|Popisek: Mapa terorismu
18 / 11 / 2014, 13:15

18.11.2014 / Respektovaný Institut pro ekonomii a mír (IEP) se sídlem v Sydney a pobočkami v Londýně a New Yorku vydal dnes varovnou zprávu o prudkém nárůstu počtu teroristických útoků.
Zdroj: Zpráva IEP Global Terrorism Index

Oproti roku 2012 vzrostl jejich počet v roce 2013 o 44% a blíží se děsivému číslu 10 000. Počet obětí těchto útoků vzrostl meziročně o 61%. Teroristické útoky zabily v roce 2013 celkem 17 958 lidí (mapa terorismu)

Většina obětí, celkem 14 722 (82%), byla teroristy zavražděna v pěti zemích: Iráku, Sýrii, Afganistánu, Pákistánu a Nigerii. Dále jsou krvavými teroristickými útoky postiženy zejména Indie, Somálsko, Filipíny, Jemen a Thajsko. Zemí, které se staly obětí teroristických útoků s více než padesáti oběťmi je dvacet čtyři.

Obyvatelé západních zemí a dalších zemí OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) jsou terčem nejkrvavějších útoků s nejvyšším počtem obětí. IEP v této souvislosti připomíná atentáty v USA 11. září 2001, pumový útok na vlak v Madridu v roce 2004, bombový sebevražedný útok v Londýně v roce 2005, vraždění v Norsku v roce 20012. Od roku 2000 je tak stabilně zhruba 5% obětí ze zemí OECD. Nejvíce obětí ze všech zemí OECD v roce 2013 zemřelo v Turecku (57 mrtvých) a v Mexiku (40 mrtvých).

Terorismus zejména z náboženských pohnutek je ve světě na vzestupu, údaje o teroristických útocích a jejich obětech za rok 2014 budou pravděpodobně ještě horší. Za většinou útoků stojí Islámský stát, pobočky al-Káidy, afgánský Talibán a nigerijská Boko Haram. Tyto teroristické organizace spojuje náboženská ideologie opírající se o extrémní interpretaci islámu. Útočí primárně na civilní obyvatele a soukromý majetek. Zejména Islámský stát vyhrožuje útoky na země Západu a stává se tak zřejmě pro jejich obyvatele největším nebezpečím.

Psali jsme také:

Sestřelí bojovníci islámského státu civilní letadlo? Německá tajná služba varovala poslance

Drony na sportovních stadionech - nové bezpečnostní riziko?

Buňka al-Kaidy Khorasan je větším nebezpečím pro Evropu i USA než Islámský stát

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace