Dramatický vývoj uprchlické krize na Balkáně. Makedonie uzavřela hranice a vyhlásila stav nouze.

Dramatický vývoj uprchlické krize na Balkáně. Makedonie uzavřela hranice a vyhlásila stav nouze.
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Uprchlíci v Makedonii
20 / 08 / 2015, 16:45

Jsou uzavřeny jižní hranice s Řeckem a severní hranice se Srbskem. Bude zřejmě nasazena i armáda.

Makedonie dnes kvůli nebývalému přílivu běženců, kteří přes její území míří do Evropské unie, vyhlásila v pohraničí na severu a na jihu země mimořádný stav. Uzavřela také část hranic s Řeckem, aby uprchlíkům znemožnila vstup do země. Informují o tom zahraniční agentury. V plánu je i nasazení armády. Zdroj: rozhlas.cz

"Očekáváme, že zapojení armády přinese očekávané výsledky - zvýší se bezpečnost našeho obyvatelstva ve dvou (příhraničních) regionech a bude možné pečlivěji přistupovat k lidem, kteří budou mít zájem požádat o azyl," uvedlo makedonské ministerstvo vnitra. 

O situaci v Makedonii a Srbsku jsme informovali v našem článku "Přes Balkán se valí do Evropy dva tisíce uprchlíků denně. Makedonie a Srbsko kapitulovaly."

Úřady se snaží snížit napětí v pohraničním městě Gevgelija, které je na hlavním tahu, po kterém cestují migranti z Řecka.Tisíce utečenců doufají, že se v Gevgeliji dostanou do jednoho ze tří vlaků, které každý den jezdí do Srbska. Ze Srbska se snaží dostat do první země EU - Maďarska a to dřív, než bude dostavěn hraniční plot na srbských hranicích.  

Plot proti uprchlíkům, který staví maďarská armáda, nebude možné přelézt. Pojistkou jsou žiletkové pásy

Agentura DPA s odvoláním na zprávy místních médií informovala o tom, že makedonská policie zablokovala klíčovou dopravní tepnu mezi Makedonií a Řeckem, čímž znemožnila asi třem tisícům uprchlíků překročit hranice do Makedonie.  

Zdroj: YouTube, Telegraf.rs TV

 

Zdroj YouTube, Mila Lazic

Tagy článku