Dramatický vývoj v Sýrii. Schyluje se k válečnému konfliktu?

Dramatický vývoj v Sýrii. Schyluje se k válečnému konfliktu?
30 / 09 / 2015, 13:30

Syrský prezident Asad oficiálně požádal Rusko o vojenskou pomoc. To vyzvalo USA, aby okamžitě stáhlo svoje vojenská letadla ze syrského vzdušného prostoru

Šéf kanceláře  prezidenta Putina Sergej Ivanov dnes oznámil, že syrský prezident Bašár Asad požádal Rusko o poskytnutí vojenské pomoci: 

„Prezident Syrské arabské republiky požádal vedení naší země o poskytnutí vojenské pomoci. Můžeme tedy konstatovat, že s terorismem se samozřejmě musí bojovat, je třeba spojit úsilí, přitom je ale třeba dodržovat normy mezinárodního práva", řekl Ivanov. (Zdroj: cz.sputniknews.com)

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl:

„Použití ozbrojených sil na území třetích zemí je vůbec možné buď na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN, nebo na žádost legitimního vedení této země. V daném případě bude Rusko fakticky jedinou zemí, která bude konat tuto operaci na legitimním základě, a sice na žádost legitimního syrského prezidenta".

Hlavním úkolem použití ruského vojenského letectva v Sýrii je boj s terorismem a podpora legitimních syrských úřadů v tomto úsilí, sdělil novinářům Peskov.

Rusko několik hodin poté vyzvalo USA, aby okamžitě stáhly letadla ze vzdušného prostoru Sýrie. Informaci zveřejnil server cz.sputniknews.com s odvoláním na tweet Fox News, který uvádí:  

„Vysoce postavený americký úředník sdělil Jennifer Griffin (zpravodajce věnující se otázkám národní bezpečnosti), že ruské oficiální osoby žádají, aby americká vojenská letadla opustila okamžitě Sýrii", oznámil televizní kanál Fox News a dodává: Tento krok Moskvy představuje významnou eskalaci pokračujícího napětí mezi oběma zeměmi.

Saúdský ministr zahraničních věcí Ádil Džubajr prohlásil už včera, že syrský prezident Asad bude donucen k odchodu silou, pokud selžou politická řešení.

Doslova uvedl: „Jsou dvě možnosti urovnání v Sýrii. Jednou je politický proces s utvořením přechodné vlády s exekutivními pravomocemi. To je preferovaná varianta. Druhá varianta je vojenská, která také skončí odstavením Bašára Asada od moci,“ zdroj: novinky.cz

Kandidát na amerického prezidenta za Republikány Donald Trump již dříve vyzval USA, aby poskytly možnost Rusku bojovat proti islámskému státu.

Americký prezident Obama ale uvedl, že "USA jsou připraveny spolupracovat na vyřešení syrského konfliktu se všemi zeměmi, tedy i s Ruskem a s Íránem." Klade si podmínku: "Syrský prezident Bašár Asad nesmí zůstat ve svém úřadu."

Zdroj: sputniknews.com

 

Tagy článku