Dřevěná pistole namazaná krémem. Příběh mariňáka, který se stal bankovním lupičem. Z vězení unikl třikrát. Rád rukojmím třásl rukou

Dřevěná pistole namazaná krémem. Příběh mariňáka, který se stal bankovním lupičem. Z vězení unikl třikrát. Rád rukojmím třásl rukou
Popisek: John Dillinger
05 / 04 / 2018, 18:30

John Dillinger (1903 –1934) byl americký bankovní lupič, který se vypracoval až na alter ego Jánošíka kříženého s Robinem Hoodem. Z vězení unikl třikrát. Naposledy pomocí dřevěné pistole, natřené krémem na boty.

John vyrostl v Indianě. Ve čtyřech letech mu zemřela jeho zhýralá matka alkoholička a dál ho vychovával otec. Z Johna tak vyrostl pracovitý a ochotný občan, kterého všichni měli rádi. Brzy se nechal zapsat do amerického námořnictva. Mohl z něj vyrůst vzorový občan – hrdina a kdyby měl velké štěstí, tak by snad i padl za vlast na plážích při Velkém vylodění.

psali jsme: VIDEO: Zkušený jogín se namazal olejem a protáhl se z cely okénkem, kterým se podává jídlo. Média mu přezdívají Pan Chobotnice

Po pár měsících ale od maríny utekl (1922), což bylo v době, kdy se Hitler teprve dral moci a řečnil v Berlíně po hospodách. Johnův milovaný otec, který mu vštěpoval řád a disciplínu, mezitím zemřel a John neměl kam se vrátit. Zůstal tedy na ulici a stal se členem gangu, který se živil tím, že plánoval přepadávat banky.

Toto řemeslo dost vynášelo, ale mělo jistá rizika. Johna chytili hned při prvním pokusu v roce 1924. Dostal 10 let. Ve vězení se John Dillinger učil. Rok před svým propuštěním utekl ve skupinovém útěku začátkem roku 1933.

Pak to začalo. Založil gang, který během čtyř měsíců udělal šest bank. John vydělal si majlant, ale pokračoval. Díky tisku nebyl vnímán jako lupič, ale jako hrdina. Při přepadení banky se představoval, a když propouštěl rukojmí, potřásal si s nimi rukou – a dodal omluvu.

V září roku 1933 byl při vykrádání banky v Ohiu dopaden. Na místo přijela eskorta, jejíž členové byli jeho kumpáni, převlečení za policisty. Ti ho dovezli daleko od mříží.

John Dillinger

John Dillinger jde do kina s přítelkyní Anou

 

Pak přepadávali banky v Arizoně, Indianě a na Floridě. Dopadli ho v Arizoně. Ve věznici si vyřezal dřevěnou maketu pistole a zamazal ji černým krémem na boty. Nakonec spolu s rukojmím (zástupcem šerifa) odjel z města ukradeným autem. Než ho propustil, potřásl mu rukou.

psali jsme: Vězeň Jan Novák, který měl rakovinu, utekl oknem nemocničního pokoje. Jeden strážný seděl na záchodě, druhý na chodbě telefonoval

Pak založil nový gang, ale zradila ho jeho přítelkyně Ana, zvaná „dáma v červeném“, když ho pozvala do kina pod záminkou šmajchlování nad popcornem. Po filmu vyšli ven, kde čekala policie. Strhla se přestřelka a John Dillinger padl mrtev.

Dnes má v Ohiu muzeum. Roku 1973 inspiroval osud Johna Dillingera filmaře k natočení snímku Dillinger. V roce 2009 vznikl snímek s názvem Veřejní nepřátelé v hlavní roli s Johny Deppem.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku