Dron schopný startu pod vodní hladinou

Dron schopný startu pod vodní hladinou
Popisek: Cracuns
22 / 03 / 2016, 06:45

Vědci z univerzity Johnse Hopkinse (laboratoř aplikované fyziky) v Marylandu vyvinuli unikátní bezpilotní prostředek, který může být ukotven pod vodou, pak vystoupá na hladinu a vzlétne plnit svou misi.

CRACUNS je obojživelné UAV, které může být vypuštěno z pevné základny pod vodou, nebo z bezpilotního podvodního vozidla (UUV), může tedy fungovat ve dvou velmi odlišných prostředích - vzduchu a vodě.

"Inženýři z laboratoře aplikované fyziky již dlouho pracovali jak na systémech ponorek námořnictva, tak na autonomních bezpilotních prostředcích," řekl Jason Stipes, projektový manažer dronu CRACUNS.

Výsledný prototyp systému CRACUNS byl vyvinut a testován pomocí interního financování výzkumu a vývoje. CRACUNS umožňuje nové možnosti využití, jaké nejsou možné s existujícími platformami UAV nebo UUV. Jeho schopnost pracovat v drsném pobřežním prostředí, stejně jako jeho flexibilní užitečná hmotnost umožňují využití pro širokou škálu možných misí.

Nejvíce inovativní rys dronu CRACUNS je to, že může zůstat a startovat z velké hloubky několika desítek metrů, navíc je schopen díky použitým materiálům zůstat pod vodou i dva měsíce a nezkorodovat..

Zdroj: John Hopkins Applied Physics Laboratory

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace