Drony a mapování kritické infrastruktury

Drony a mapování kritické infrastruktury
Autor fotografie: UPVISION|Popisek: Mapovací letadlo
26 / 11 / 2014, 20:30

26.11.2014 / Drony - bezpilotní letecké prostředky nebo také dálkově ovládané letecké prostředky nejsou jen stroje určené k boji s teroristy v podání světových armád, ani nástrojem k narušování soukromí...
Zdroj: UPVISION

V našem článku České Radiokomunikace jako první testují možnost využití dronů při kontrolách vysílačů za plného provozu jsme psali o zahájení praktického využití dronů v Česku. Nyní přichází společnost UPVISON s dalším využitím bezpilotních letadel. V republikovém kole mezinárodní soutěže European Satellite Navigation Competition 2014 , označované také jako Galileo Masters, se umístila na třetím místě s projektem "Přesné mapování liniových staveb pomocí bezpilotních letounů" (Jakub Karas, UPVISION) - více se dočtete v tiskové zprávě ministerstva dopravy.

„V tuto chvíli je na českém trhu devět subjektů, které mají povolení k leteckým komerčním pracím. Jako jediná z nich, UPVISION poskytuje komplexní využití dronů, což dokazuje i ocenění v soutěži ESNC. Od samotného výzkumu s univerzitami a výzkumnými ústavy, mapování terénu (ortofotomapy, digitální modely terénu, 3D modely), přes monitoring např. s termovizí, multispektrální kamerou, nebezpečné lokality (povodně, sesuvy), analýzy a výpočty kubatur v lomech, až po samotné klasické letecké natáčení a focení pro filmové a TV účely" uvádí spoluzakladatel UPVISION Jakub Karas.

S postupným rozšířením do komerční sféry, je nutné se na drony nedívat jednostranně, ale i z druhého pohledu. Tyto prostředky mohou např. pomáhat při záchranných operacích v nepřehledném nebo nebezpečném terénu (Fukušima, muniční sklad, letecké katastrofy), při živelných pohromách (povodně, sesuvy, požáry) a stejně tak při pátrání po pohřešovaných osobách, nebo k monitoringu kritické infrastruktury (elektrárny, el. vedení, plynovody, ropovody atd.)

Jejich pomoc v zahraničí našla vysoké uplatnění v komerční sféře, což se snaží ukázat i česká firma UPVISION s.r.o., která se v ČR zaměřuje na komplexní využití bezpilotních leteckých prostředků (UAV – unmanned aerial vehicles).

Kromě samotné stavby UAV se firma hlavně soustřeďuje na služby s nimi spojené.
Tyto prostředky lze velice jednoduše a efektivně využít např. i k online monitoringu, např. identifikování poškození nadzemních vedení pomocí termovize.

Bezpilotní letecký prostředek

je letecký prostředek bez posádky, který může být řízen na dálku dálkovým ovládáním nebo je schopen létat samostatně pomocí předem naprogramovaných letových plánů nebo pomocí dynamických autonomních systémů.

FOTO: solární elektrárna z termovize na UAV (UPVISION)

Solární elektrárna z termovize na UAV (UPVISION)

Hlavní výhody UAV:

• výrazně levnější provoz (oproti využití pilotovaných strojů)
• snadná manipulace a mobilita
• vysoká flexibilita při nasazení strojů do akce
• možné použití (start a přistání) i na špatně přístupných místech
• nízká hlučnost provozu
• odolnost proti mrholení, prachu a záření
• vysoké rozlišení snímků a videí

UAV je řada typů a je mnoho možností jak je dělit, základní rozdělení je na kopterové (vrtulníky) a letadlové (odpalují se z rampy nebo samotným vyhozením z ruky).

FOTO: hexakopter s obsluhou (UPVISION)

Hexakopter s obsluhou (UPVISION)

Samotné mapování UAV je velice efektivním nástrojem získáním komplexních dat celých provozoven a areálů s orientací na rychlost a hlavně efektivitu práce. Více informací lze získat na //www.upvision.cz/

Psali jsme také:

Drony na sportovních stadionech - nové bezpečnostní riziko?

České Radiokomunikace jako první testují možnost využití dronů při kontrolách vysílačů za plného provozu

Pozvánka na diskuzi "Bezpilotní letadla v České republice"

Má právo co říci k bezpilotním letounům?

GOOGLE testuje robotické drony na doručování zásilek

 

Tagy článku