Autor: TEKEVER|Popisek: Meet AR3 Net Ray
Portugalské námořnictvo plánuje použití bezpilotních letadel při monitorování vnějších hranic EU. Na americko-mexických hranicích se drony osvědčily.
Drony mají pomoci evropské agentuře FRONTEX, která je odpovědná za ochranu schengenských hranic ve Středomoří. Letadla budou mít za cíl odhalovat pašerácké lodě i nelegální migranty a mají pomoci zachránit tisíce životů.
Portugalská společnost Tekever vyvinula speciálně pro námořnictvo drony AR3 Net Ray, které mají být umístěny na válečné lodě a budou zapojeny do záchranných misí agentury Frontex. Uvedl to provozní ředitel Tekeveru Ricardo Mendes.
Zdroj YouTube, TEKEVER
"Naše myšlenka je jednoduchá, musíme odhalovat cíle mnohem dřív a musíme být schopni je sledovat tak dlouho, dokud se k cíli nepřiblíží záchranné plavidlo" uvedl Mendes na letecké výstavě v Paříži. "Je to nejrychlejší, nejlevnější a nejúčinnější způsob."
Tekever provedla zkoušky dronů AR3 Net Ray společně s námořnictvem a nyní jsou, podle jeho slov, "plně připraveny". Drony byly úspěšně použity i při cvičeních NATO, kdy byly testovány na otevřeném moři v reálných podmínkách, pro pátrací účely, při odhalování plavidel, protipirátských misích i při vyhledávání trosečníků.
V ČR existuje několik firem, které jsou schopné poskytnout podobné "monitorovací" služby bezpečnostním složkám, například česká firma UPVISION s.r.o. se zaměřuje na komplexní využití bezpilotních leteckých prostředků a kromě samotné stavby UAV se firma hlavně soustřeďuje na online monitoringu, např. identifikování poškození nadzemních vedení pomocí termovize.
Čtrnáctikilogramový dron AR3 Net Ray je do vzduchu vypuštěn katapultem a je schopen až desetihodinového letu, při kterém spotřebuje přibližně deset litrů paliva. Pro případ nouze je vybaven padákem. Obrovskou výhodou je efektivita provozu, nízká finanční náročnost i to, že nemá lidskou posádku, která neriskuje svůj život.
Odběrateli dronů společnosti Tekever jsou většinou vojenské a bezpečnostní síly, země z Jižní Ameriky, Středního východu, Afriky a jihovýchodní Asie. Obchod s drony je na obrovském vzestupu, poptávají je především ropné, energetické a telekomunikační společnosti.
Cena za kompletní dodávku dronu včetně pozemní stanice, náhradních dílů, školení a servisu se pohybuje kolem půl milionu EUR (13,5 milionu korun).
O využití nejmodernějších technologií v ČR se jednalo také na nedávné konferenci v Praze.
Americká pohraniční stráž využívá drony při odhalování běženců z Mexika:
Zdroj YouTube, Michael King
Zdroj: Reuters