Drony mají ochránit evropské hranice. Nejmodernější technologie proti pašerákům

Drony mají ochránit evropské hranice. Nejmodernější technologie proti pašerákům
Autor: TEKEVER|Popisek: Meet AR3 Net Ray
21 / 06 / 2015, 11:00

Portugalské námořnictvo plánuje použití bezpilotních letadel při monitorování vnějších hranic EU. Na americko-mexických hranicích se drony osvědčily.

Drony mají pomoci evropské agentuře FRONTEX, která je odpovědná za ochranu schengenských hranic ve Středomoří. Letadla budou mít za cíl odhalovat pašerácké lodě i nelegální migranty a mají pomoci zachránit tisíce životů. 

Portugalská společnost Tekever vyvinula speciálně pro námořnictvo drony AR3 Net Ray, které mají být umístěny na válečné lodě a budou zapojeny do záchranných misí agentury Frontex. Uvedl to provozní ředitel Tekeveru Ricardo Mendes.

Zdroj YouTube, TEKEVER

"Naše myšlenka je jednoduchá, musíme odhalovat cíle mnohem dřív a musíme být schopni je sledovat tak dlouho, dokud se k cíli nepřiblíží záchranné plavidlo" uvedl Mendes na letecké výstavě v Paříži. "Je to nejrychlejší, nejlevnější a nejúčinnější způsob."

Tekever provedla zkoušky dronů AR3 Net Ray společně s námořnictvem a nyní jsou, podle jeho slov, "plně připraveny". Drony byly úspěšně použity i při cvičeních NATO, kdy byly testovány na otevřeném moři v reálných podmínkách, pro pátrací účely, při odhalování plavidel, protipirátských misích i při vyhledávání trosečníků.

V ČR existuje několik firem, které jsou schopné poskytnout podobné "monitorovací" služby bezpečnostním složkám, například česká firma UPVISION s.r.o. se zaměřuje na komplexní využití bezpilotních leteckých prostředků a kromě samotné stavby UAV se firma hlavně soustřeďuje na online monitoringu, např. identifikování poškození nadzemních vedení pomocí termovize.

Čtrnáctikilogramový dron AR3 Net Ray je do vzduchu vypuštěn katapultem a je schopen až desetihodinového letu, při kterém spotřebuje přibližně deset litrů paliva. Pro případ nouze je vybaven padákem. Obrovskou výhodou je efektivita provozu, nízká finanční náročnost i to, že nemá lidskou posádku, která neriskuje svůj život. 

Odběrateli dronů společnosti Tekever jsou většinou vojenské a bezpečnostní síly, země z Jižní Ameriky, Středního východu, Afriky a jihovýchodní Asie. Obchod s drony je na obrovském vzestupu, poptávají je především ropné, energetické a telekomunikační společnosti.

Cena za kompletní dodávku dronu včetně pozemní stanice, náhradních dílů, školení a servisu se pohybuje kolem půl milionu EUR (13,5 milionu korun).

O využití nejmodernějších technologií v ČR se jednalo také na nedávné konferenci v Praze.

Americká pohraniční stráž využívá drony při odhalování běženců z Mexika:

Zdroj YouTube, Michael King

Zdroj: Reuters

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace