Drony na sportovních stadionech - nové bezpečnostní riziko?

Drony na sportovních stadionech - nové bezpečnostní riziko?
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: dron
23 / 10 / 2014, 10:00

22.10.2014 / VIDEO / Dva poslední incidenty díky bezpilotním letadlům na fotbalových utkáních v Srbsku a ve Velké Británii vyvolaly diskuzi bezpečnostních odborníků v oblasti sportu i tajných služeb.

Zdroj: BBC News, Daily Mail

V úterý 14. října, při kvalifikačním utkání Mistrovství Evropy EURO 2016 ve fotbale mezi Srbskem a Albánií, přeletěl přes stadion v srbském Bělehradu dron s vlajkou s černým orlem - symbolem Albánie a mapou s vyznačením Kosova jako součásti "Velké Albánie", což mělo za následek rvačku mezi hráči a fanoušky na hrišti. 

Problémy začaly hned poté, když dron s vlajkou letěl nad hřištěm a srbský hráč ji strhl. To vedlo k "explozi násilí" nejen mezi fotbalisty, ale i mezi jejich fanoušky. UEFA následně zakázala albánským fanouškům účast na kvalifikačním utkání.  

V pondělí 20. října byl ve Velké Británii zatčen policií jedenačtyřicetiletý muž pro podezření z porušení leteckých předpisů, protože jeho dron přelétal nad nad sportovním stadionem v Nottinghamu při fotbalovém utkání mezi Manchesterem a Tottenhamem. Podle policie dron „ohrozil bezpečnost diváků a mohl vyvolat paniku mezi fanoušky“. A dodává "I malé letouny s hmotností sedm nebo osm kilogramů mohou způsobit poranění lidí při pádu z výšky. Naštěstí nikdo nebyl zraněn."

Podívejte se na video (zdroj: youtube/PV2+ Adventures)

"Zneužití" dronu při civilním letu na fotbalovém derby současně vyšetřuje  i britský Úřad pro civilní letectví (CAA) . „Přelety dronů s kamerami nad fotbalovými hřišti představují bezpečnostní riziko a mohou být ohroženy životy diváků i sportovců“, uvedla firma, která se specializuje na letecké natáčení.

Je pouze otázkou, kdy k podobnému použití dronu dojde na našich sportovních stadionech a zda to v našich podmínkách bude představovat významní bezpečnostní riziko.

Psali jsme také:

České Radiokomunikace jako první testují možnost využití dronů při kontrolách vysílačů za plného provozu

Pozvánka na diskuzi "Bezpilotní letadla v České republice"

Má právo co říci k bezpilotním letounům?

GOOGLE testuje robotické drony na doručování zásilek

Tagy článku