Drony pomáhají v boji proti pytlákům

Drony pomáhají v boji proti pytlákům
Autor: By Steveroest - Ohoto taken by me in November 2013Previously published: http://www.shadowview.org/news20131120.html#.UsQScPZkJVk, CC BY-SA 3.0|Popisek: Drony pomáhají chránit zvířata
25 / 03 / 2016, 08:15

Bezpilotní vzdušné prostředky(UAV) dávají ochráncům přírody významný náskok v boji proti pytlákům. Lindberghova nadace Air Shepherd Iniciative využívá drony na sledování a odhalení ilegální lovu v Africe.

Air Shepherd 1026_2 from BURNISH creative on Vimeo.

"Pytláky, působící pod rouškou tmy, bylo nemožné najít ... až do teď," říká se na videu nadace Lindbergh.

Tiché a ve tmě prakticky neviditelné drony mohou sledovat volně žijící živočichy i lovce, neprodleně předávají informace pozemním hlídkám a donucovacím týmům. Jde o to, zachytit pytláky před tím, než mohou zabít svůj cíl.

Program Air Shepherd zahrnuje asi dva roky vývoje, více než tisíc hodin zkušebních letů a příprav na reálné požadavky. Operátoři procházejí rozsáhlým leteckým výcvikem než dojde k jejich nasazení do oblastí s vysokým rizikem pytláctví.

Pytláctví, zejména slonů a nosorožců je smrtícím byznysem Afriky. Pytláctví zajišťuje stálý zdroj příjmů pro zkorumpované africké vlády a teroristické skupiny, vede ke zvýšené úrovni nestability v regionu.

Pytláctví v Africe je "průmysl" s obratem 5 miliard dolarů ročně. Například jeden roh nosorožce se prodává až za 500 000 dolarů ve Vietnamu. Odhaduje se, že ročně je zabito pytláky až 40 000 slonů. Většina krvavých peněz jde na pašeráky, organizace organizovaného zločinú a teroristy.

Program Air Shepherd je nyní aktivní v některých částech parku Kruger a KwaZulu Natal v Jižní Africe. 

Ve většině zemí jsou sloni afričtí chráněni zákonem a jejich nezákonný lov by se měl trestat. Ovšem pokud je pytlák zadržen, většinou je velmi rychle propuštěn. I když je tento slon považován za zranitelný druh, jeho stavy se v jednotlivých lokalitách značně liší. Podle IUCN není znám přesný celkový počet jedinců, ale v jedné oblasti na východě Afriky se na ploše 20 000 km2 pohybuje okolo 10 000 jedinců, které mohou decimovat okolní floru, zatímco z mnoha míst slon zcela vymizel.

V současnosti se ani neví, jestli populace slonů roste nebo klesá, protože jedna sloní generace má až 25 let a obsáhlejší analýza by trvala také tak dlouho, ale na základě pozorování se zdá, že ve většině oblastí počet slonů oproti předchozí generaci klesl.

Zdroj: i-HLS, Wikipedie. Air Shepherd Initiative

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace