Drony pro vysokorychlostní lety s automatickým vyhýbáním se překážkám

Drony pro vysokorychlostní lety s automatickým vyhýbáním se překážkám
Autor fotografie: https://github.com/andybarry/flight
03 / 11 / 2015, 16:15

Drone dokáže rozpoznat a vyhnout se překážkám při rychlosti do 50 kilometrů za hodinu, a to bez jakéhokoliv zásahu člověka.

Software vyvinul Andrew Barry z laboratoří informatiky a umělé inteligence na MIT v rámci svojí dizertační práce. 

"Každý, kdo se setkal s bezpilotními letadly ví, jak těžké je řídit na větší vzdálenosti. Senzory jako LIDAR jsou příliš těžké na tak malá letadla, a využívání mapových podkladů není praktické. Pokud chceme, aby drony létaly rychle a bezpečně v reálném světě, potřebujeme pro ně lepší a rychlejší algoritmy. "

Barry postavil dron ze snadno dostupných komponentů za cenu 1.700 dolarů a na obě křídla umístil kamery. Tyto kamery umožní dronu "vidět stereo" a dva počítačové procesory na jeho palubě zpracovávají všechny informace. Dron si tak před sebou mapuje do vzdálenosti kolem 10 metrů letovou cestu. Není třeba mít předinstalované mapy a může létat v jakémkoliv neznámém prostředí. Podle odborníků by podobný software umožňoval lety bezpilotních letadel i v husté městské zástavbě, stejně jako v lese. 

Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů (Defense Advanced Research Projects Agency - DARPA) pod americkým ministerstvem obrany zveřejnila 22. prosince loňského roku program Fast Lightweight Autonomy (FLA), který se zaměřuje na vytvoření nové třídy algoritmů pro rychlou navigaci dronů uvnitř budov nebo v místech s množstvím překážek

Podobné systémy jsou stále jen experimentální, ale mohl by to být další krok při výrobě bezpečnějších a snadno ovladatelných dronů. Andrew Barry uvolnil pro osobní potřebu i příslušný software, který je k dispozici na jeho stránkách 

Zdroj: popsci.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace