Drony pro záchranu tonoucích jsou až třikrát rychlejší než plavčíci.

Drony pro záchranu tonoucích jsou až třikrát rychlejší než plavčíci.
Autor fotografie: Gizmag|Popisek: Projekt Ryptide
20 / 07 / 2015, 07:00

Drony od 16. července létají na plážích v letoviscích Marbella, Cartagena a Benalmádena na jihu země, na severu v Cantabrii a Asturiasu.

Projekt bude pokračovat do 15. září, poté provozovatelé vyhodnotí jeho výsledky. Informaci zveřejnil server zpravy.idnes.cz, který citoval španělský The Local. Projekt, který je sponzorován společností Vodafone One, je testován tento týden na pěti přímořských střediscích. Jeho cílem je pokusit se snížit počet utonulých, kterých je ročně až na 400. Dron je vybaven kamerou a ovládá ho pilot z pobřeží. 

„Jakmile záchranáři zjistí, že ve vodě má někdo problémy, dron i plavčík se vrhají směrem do moře. Dron je u tonoucího dříve, proto mu shodí záchranný kruh, čímž záchranář získává drahocenný čas, aby se dostal k plavci, který bojuje o život, a pomohl mu,“ uvedl vedoucí projektu.

O záchranářském dronu jsme psali už letos 6. ledna v článku "První pomoc ze vzduchu? Budou nás zachraňovat drony?". Tehdy jsme představili drony pro dopravu léků na odlehlá místa nebo "létající defibrilátor".

Ambulantní dron

Záchranářský dron byl vyvinutý v rámci projektu Ryptide a jeho prototyp navrhl Bill Piedra, učitel na škole v americkém Connecticutu, spolu se svými žáky. 

Drony se testovaly i na jihoamerických plážích v Chile (zdroj YouTube, TomoNews US )


Podobný dron vyvinuli už v květnu loňského roku i v Íránu (zdroj YouTube, Motherboard )


 

 

 

Tagy článku