Drony vážící přes 250 gramů musí projít registrací kvůli bezpečnostním rizikům, rozhodla britská vláda

Drony vážící přes 250 gramů musí projít registrací kvůli bezpečnostním rizikům, rozhodla britská vláda
Popisek: dron
28 / 07 / 2017, 11:00

Drony, které váží 250 gramů a více budou povinni jejich majitelé registrovat.

Drony, které váží 250 gramů a více budou povinni jejich majitelé registrovat. Vláda chce předejít povinnou registrací především bezpečnostním rizikům a novými pravidly regulovat použití dronů, které je na vzestupu.

Vláda si od opatření slibuje, že přiměje majitele dronů, aby se chovali při jejich použití více zodpovědněji a uvědomili se také, jaká potenciální rizika jejich užívání mohou přinést. Majitelé dronů navíc budou muset prokázat patřičnou znalost bezpečnostních předpisů a zákonů týkající se soukromí. 

Britská vláda reaguje tímto plánovaným nařízením na zvýšený výskyt nehod, které způsobují právě těžší drony. Ve Velké Británii je registrováno více případů, kdy dron například narazí do čelního skla vrtulníků. Taková srážka může ve vážnějším případě skončit katastrofou.

psali jsme: Izraelský dron kamikadze

Vlastníci dronů vážících 250 gramů a více se podle vlády mohou zaregistrovat on-line nebo pomocí mobilních aplikací.

psali jsme: Dron narazil do legendárního vlaku Flying Scotsman

Vláda se ruku v ruce s tímto opatřením chystá rozšířit a rozvíjet tzv. geo-fencing (zónové monitorování). Technologie, která je zabudována v dronu, pracuje na souřadnicích GPS, a zamezuje mu, aby vstupoval na taková místa, jaká jsou letiště či věznice. 

Britský ministr pro letectví Lord Callanan prohlásil, že zákon pomůže docílit optimální rovnováhy mezi civilním užíváním dronů a rizikem zneužití. Podle Callanana je prioritou ochrana a bezpečnost lidí, ale současně usiluje o to, aby byl potenciál dronů ,,vytěžen" na maximum.

Zdroj: gov.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace