Drsný Harry by měl radost: Test pistole Smith&Wesson M&P9 CARRY RANGE KIT

Drsný Harry by měl radost: Test pistole Smith&Wesson M&P9 CARRY RANGE KIT
Autor fotografie: David Červenka|Popisek: Smith&Wesson M&P9 CARRY RANGE KIT
02 / 12 / 2017, 15:00

Legendárního výrobce Smith&Wesson není potřeba příliš představovat. Zbraň pro tvrdé chlapíky se ukázala v mnoha akčních filmech, ale nejznámější zbraní je revolver této značky. Neméně zajímavou a příjemnou je i klasická pistole typu Smith&Wesson M&P9 CARRY RANGE KIT, kterou testoval SECURITY MAGAZÍN.

Do redakčního testu nám tentokrát dorazila pistole Smith&Wesson M&P9 CARRY&RANGE KIT, která byla původně určena pro americké ozbrojené síly. Jak napovídá samotný název, byla tato pistole určena pro americkou armádu a policii. I když název M&P (Military & Police) udává, že se jedná o služební zbraň, určenou pro použití u vojenských a policejních složek, americké ozbrojené síly (tzn. armáda, letectvo, námořnictvo a námořní pěchota) tuto pistoli zatím do výzbroje nezavedly. Používá ji však mnoho policejních sborů v USA, např. New Mexico State Police, Cincinnati PD, Atlanta PD, Tampa PD, Detroit PD, úřad šerifa okresu Los Angeles a také federální protidrogová agentura DEA. Celkem se aktuálně jedná o 276 policejních agentur a to pouze v USA. Pistole řady M&P jsou ale také velice úspěšné i jinde ve světě. Do své výzbroje je zařadila např. belgická federální policie, jihokorejská státní policie, či policejní sbory australských států South Australia a Victora.

psali jsme: Zbraň zabijáků Mossadu


Jedná se o samonabíjecí pistoli vyrobenou z nerezové oceli a polymerů. Testovaná pistole je ráže 9mm má délku hlavně 4,25 palce a vzdálenost mezi muškou a mířidly je 16,5 cm. Chod spouště je 7mm a zpětný chod spouště je pouhé 3mm. Hmotnost zbraně je 680 gramů což znamená, že se jedná o příjemně lehkou zbraň, která se ideálně hodí pro skryté nošení. Standardní balení pistolí řady M&P obsahuje kromě zbraně pouze jeden rezervní zásobník a dva výměnné hřbety rukojeti, které umožňují adaptaci rukojeti pistole na větší či menší ruku (třetí je nainstalován na zbrani). 

Smith&Wesson M&P9 CARRY RANGE KIT

Název "Carry & Range Kit" udává, že se jedná o speciální sadu, ve které je, kromě zbraně, rezervního zásobníku a dvou výměnných hřbetů rukojeti, ještě jeden zásobník navíc, kydexové pouzdro na zbraň a kydexové pouzdro na dva rezervní zásobníky. Carry & Range Kit tedy rozhodně není standardním balením, ale spíše akčním setem. Ale dost technických parametrů.

Právě se nacházíme v jedné pražské střelnici, kde otevíráme pouzdro a vytahujeme černou pistoli Smith&Wesson M&P9 CARRY&RANGE KIT, která svou konstrukcí připomíná známý Glock. Na první pohled se jedná o příjemně konstruovanou zbraň, jejíž ergonomický tvar napovídá, že je příjemně padnoucí do ruky. Překvapivě lehké provedení zbraně ulehčuje manipulaci se zbraní i střelbu z ní. Svou konstrukcí je vhodná i pro osoby s menší rukou.

psali jsme: Nová firma VIGrand a její nová pistole

Po naplnění zásobníku se můžeme věnovat samotné střelbě. Po zasunutí zásobníku nabíjíme pistoli a nutno podotknout, že to jde velmi dobře. Provedení mířidel, které jsou zdůrazněny bílými puntíky, usnadňují samotné míření. Přichází sada výstřelů, která je díky nízké hmotnosti zbraně a malému zpětnému chodu, velmi přesná. Podle hodnocení osoby, která se zbraním nevěnuje, je střelba příjemná a pistole překvapivě nekope.

V rámci výbavy je pistole Smith&Wesson M&P9 CARRY&RANGE KIT dodávána také s pouzdrem Blade-Tech® Kydex®. Toto polymerové pouzdro se připne na pásek a jeho provedení usnadňuje samotnou manipulaci se zbraní. Zejména je vhodné v situaci, kdy je potřeba tasit zbraň. Vyzkoušeli jsme také tasení zbraně s následnou střelbou. Po vyzkoušení této pistole je zřejmé, že americká armáda a policie má tu radost používat velmi dobré zbraně s příjemnými vlastnostmi.

A jak pistoli hodnotíme? Díky svému zpracování a nízké hmotnosti se ideálně hodí pro účely účinné střelby v rámci sebeobrany nebo výkonu povolání a bude ideálním pomocníkem pro každého, kdo má rád kvalitně provedené zbraně. Díky svým vlastnostem je ideální pro skryté nošení.

Plusy:

+ nízká hmotnost

+ skvěle padnoucí do ruky

+ prodává se s plnou výbavou

Mínusy

- náročnější manipulace s oboustranným záchytem závěru

Jeden náš kolega v redakci se dokonce rozhodl, že si tuto zbraň pořídí pod stromeček. Za zmínku možná ještě stojí i to, že se pistole řady M&P dodávají také v dalších rážích (např. 40 S&W, 45 ACP a 357 SIG). Testovaná sada je také dostupná v ráži 40 S&W, jejíž plný název je S&W M&P40 Carry & Range Kit.

 

Na následujícím odkazu je možné zbraň zakoupit www.banzai.cz.

 

 

 

Tagy článku