Autor fotografie: Faigl.ladislav|Popisek: Masarykovo náměstí v Tel Avivu
V minulých týdnech vyšla série článků na různých izraelských internetových stránkách, které vyzdvihují českou podporu Izraeli jako jedinečnou. Autoři v nich chválí českou solidaritu, krajinu a Masarykův odkaz.
Zčásti mezinárodní a zčásti izraelská nezisková organizace StandWithUs (v překladu: Stůj s námi), která se zaměřuje na odhalování dezinformací a antisemitismu, sdílela ve čtvrtek 2. listopadu na svých sociálních sítích video ze středeční proizraelské demonstrace v Praze. Do popisku videa StandWithUs uvedla, že Česká republika ukazuje neochvějnou podporu Izraeli. V desítkách komentářů na sociální síti Instagram dojatí Izraelci děkovali Čechům za jejich podporu, které si velmi váží.
Podobných příspěvků, které oceňují podporu České republiky, bylo v izraelských médiích publikováno v minulém i v tomto týdnu hned několik. Publicistický portál Jisrael Hajom (v překladu: Izrael dnes) ve svém článku uvedl, že česká podpora Izraeli se projevuje jak na vládní úrovni, tak i v ulicích. Izraelští turisté si v Praze všímají desítek vlajek své vlasti vyvěšených na různých veřejných i soukromých budovách, což chápou jako jasné gesto solidarity. Server Mako zase vysvětluje, že Česká republika svou diplomacií opět ukazuje Izraeli, že je jejím dobrým spojencem, a Prahu přímo označuje jako nejbezpečnější město pro izraelské občany v Evropě.
Podobně hovoří o Česku i další izraelský zpravodajský portál Ynet. Ten vykresluje Českou republiku jako morální ostrůvek v moři nenávisti, která se v Evropě projevuje na propalestinských demonstracích požadujícíh zánik Izraelského státu. Podle televizní stanice 13 je zase Česko loajálním a pravým přítelem Izraele, kterému by měli Izraelci projevovat lásku tím, že navštíví jeho krásnou přírodu a památky. Stanice 13 mimo dobře známou Prahu doporučuje Izraelcům navštívit především Český ráj, Špindlerův mlýn, Moravský kras, České Švýcarsko a Plzeň. Česká příroda je popisována jako magická a překrásná, což v článku dokládají i velmi pěkné fotografie uvedených míst.
Izraelské servery vesměs velmi vřele oceňují slova ministryně obrany Jany Černochové o opuštění OSN kvůli rezoluci týkající se příměří mezi Izraelem a Hamásem nebo návštěvu premiéra Petra Fialy v Izraeli. Články vysvětlují, že Česká republika jako první ze všech zemí na světě po vypuknutí říjnového konfliktu s Hamásem poslala do Izraele svého ministra zahraničních věcí Jana Lipavského. Zmíněna je také výše uvedená proizraelská demonstrace v Praze a skupinová fotografie členů parlamentu s unesenými izraelskými dětmi. Díky všem těmto krokům považují Izraelci Českou republiku za jednoho z nejbližších spojenců v Evropě a možná také ve světě obecně. Veškerá tato gesta českých politiků jsou interpretována jako pokračování dlouhodobé podpory Izraele, kterou započalo Československo již na konci padesátých let minulého století.
Československo má proto mezi Izraelci velmi dobré jméno. V roce 1948 v první arabsko-izraelské válce poslalo Československo i přes zákaz ze strany Spojených národů do Izraele zbraně, letadla a další vojenské vybavení. Mnoho členů tehdejší izraelské armády Hagana se také ve stejném roce v Československu zúčastnilo speciálního vojenského výcviku letců, výsadkářů a příslušníků leteckých i pozemních vojsk. Premiér Izraele David Ben Gurion údajně uvedl, že pouze díky pomoci Československa byl Izrael schopen vyhrát válku nad arabskými státy a uchránit svůj nezávislý stát. Snad každý Izraelec proto Československo díky jeho pomoci zná nebo básní o krásné Praze, kterou navštívil.
Nejen Československo a naše hlavní město, ale také president Masaryk je v akademických a intelektuálních kruzích v Izraeli velmi váženou osobou. Snad v každém větším městě je po Masarykovi pojmenována ulice nebo náměstí. Lidé židovského původu, kteří ve 20. a 30. letech minulého století přišli z Československa do Izraele budovat osídlení a obdělávat půdu, si Masaryka a jeho myšlenek velmi vážili. Skupina těchto Čechoslováků usazená poblíž Haify po něm pojmenovala svůj kibuc, který se dodnes nazývá Kfar Masaryk. Jiná komunita žijící poblíž města Nazaret ku příležitosti Masarykových 80. narozenin v roce 1930 vysázela les, který je taktéž pojmenován po prvním presidentu Československa.
Autorský komentář Ponte