Druhá generace pušky CZ BREN 2 pro AČR

Druhá generace pušky CZ BREN 2 pro AČR
Autor fotografie: Česká zbrojovka|Popisek: CZ 805 BREN A1/A2
09 / 10 / 2015, 18:00

Na sklonku letošního roku ukončí Armáda České republiky poslední etapu obměny ručních zbraní (samopal vz. 58) za útočné pušky CZ 805 BREN A1/A2. Ty byly zařazeny do výzbroje české armády v roce 2011. Celkem 17 678 zbraňových kompletů dodala Česká zbrojovka a.s. z Uherského Brodu jednotkám všech druhů vojsk.

Vývoj technologií i zbraňových systémů jde kupředu a týká se to i osobních zbraní. Zavedením první generace unifikovaného modulárního systému CZ BREN se zvýšila bojeschopnost jednotlivců i jednotek Armády ČR. Už v roce 2011 využívali útočné pušky CZ BREN vojáci v zahraniční operaci na území Afghánistánu. Zatížení zbraně v rozdílných klimatických podmínkách i bezprostřední reakce vojáků na její schopnosti vedly Českou zbrojovku k vylepšení jejích vlastností. Právě na základě zkušeností ze zahraničních operací a z výcviku vojáků vyvinula Česká zbrojovka druhou generaci moderní automatické útočné pušky - CZ BREN 2. Tu představila náčelníkovi Generálního štábu AČR generálporučíku Josefu Bečvářovi v úterý 6. října na střelnici nedaleko obce Bzenec.

„Využití zbraně CZ 805 BREN A1/A2 pro potřeby AČR se odhaduje v horizontu dvaceti a více let. V návaznosti na potřeby Aktivní zálohy a personální doplnění útvarů bude pokračovat dovyzbrojení české armády i v příštím roce,“ uvedl při setkání generál Bečvář.

CZ BREN 2, která doposud nebyla na veřejnosti představena, otestovali v rámci prezentace příslušníci 7. mechanizované brigády. Její velitel plukovník gšt. Josef Kopecký vyzvedl spolupráci s Českou zbrojovkou i období, kdy byly zbraně CZ 805 BREN zaváděny v Afghánistánu a případné závady odstraňovány jejími specialisty přímo v místě nasazení.

Zdroj: Ministerstvo obrany

Tagy článku