Druhá nejsilnější armáda na Ukrajině nakupuje zbraně od Severní Koreje – Rusko nemá vlastní munici

Druhá nejsilnější armáda na Ukrajině nakupuje zbraně od Severní Koreje – Rusko nemá vlastní munici
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Ilustrační fotografie
03 / 11 / 2022, 07:30

Spojené státy ve středu uvedly, že Severní Korea posílá do Ruska značné množství dělostřelecké munice pro Putinovu válku na Ukrajině, pod krytím zásilek určených na Blízký východ nebo pro Afriku.

Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby řekl, že američtí představitelé nevědí, zda Rusko obdrželo munici, ale snaží se zásilky monitorovat.

Americké informace naznačují, že Severní Korea „skrytě zásobuje ruskou válku na Ukrajině značným množstvím dělostřeleckých granátů, přičemž zamlžuje skutečný cíl zásilek zbraní tím, že se snaží, aby to vypadalo, jako by byly posílány do zemí na Blízkém východě nebo do Severní Afriky,“ řekl Kirby novinářům. "Budeme sledovat, zda jsou zásilky přijímány," dodal.

V září Pchjongjang popřel tvrzení Bílého domu, že plánoval Rusku poskytnout munici, aby pomohl armádě doplnit zásoby, které byly vážně vyčerpány válkou, kterou Rusko vede na Ukrajině.

"Nikdy předtím jsme zbraně ani střelivo do Ruska nevyváželi a ani to neplánujeme," uvedl úředník generálního úřadu pro vybavení severokorejského ministerstva obrany v prohlášení zveřejněném oficiální Korejskou ústřední tiskovou agenturou 21. září.

Kirby řekl, že USA se domnívají, že aktuálně bylo odesláno Rusku velké množství dělostřeleckých granátů, dost na to, aby pomohlo Rusku prodloužit válku, ale ne dost na to, aby mu poskytlo výhodu nad ukrajinskými silami, kterým dodávají zbraně Spojené státy a NATO.

"Je to významný počet dělostřeleckých granátů. To je známkou nejen míry, do jaké je Severní Korea ochotna posílit a podporovat Rusko, ale také známkou nedostatku ruského obranného zboží a jejich potřeb," řekl.

Řekl, že Moskva byla nucena hledat zbraně od Severní Koreje a Íránu kvůli globálním sankcím, které omezily schopnost Ruska samostatně doplňovat zásoby zbraní.

Írán již poslal Rusku své bezpilotní letouny a Rusko má zájem i o balistické rakety krátkého doletu z této islámské země.

Zdroj: ibtimes.com

 

Tagy článku