Druhé kolo francouzských prezidentských voleb aneb všichni proti Le Penové

Druhé kolo francouzských prezidentských voleb aneb všichni proti Le Penové
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: Marine Le Penová
26 / 04 / 2017, 14:00

Podle očekávání postoupili do druhého kola prezidentských voleb ve Francii Emmanuel Macron a Marine Le Penová.

Síly obou kandidátů jsou vzácně vyrovnané, o vítězi tudíž budou rozhodovat detaily. U Macrona se dá očekávat, že se ostře vymezí proti pravicovému populismu a extrémismu, které podle něho ztělesňuje právě Le Penová. Ta naopak bude ,,hrát" na strunu ,,vybičovaného" patriotismu a euroskepticismu po teroristickém útoku v Paříži. Je také možné, že nebude až tak točná proti svému soupeři, i když mu zřejmě ,,vmete" do tváře jeho odstoupení z vlády Manuela Vallse jen proto, aby mohl kandidovat na prezidenta.

Jak už jsem psal v jiném komentáři, určitě bude mít vliv na druhé kolo nedávno proběhnuvší teroristický útok v srdci Francie. To může výrazněji podpořit šance Le Penové, protože bezpečnostní problematika a nesmlouvavý boj proti terorismu jsou ,,vlajkovými loděmi" předsedkyně Národní fronty. Macron však bude mít na své straně i nečekanou pomoc - poražené kandidáty. Někteří z nich, jako například poražený socialista Benoit Hamon či Francois Fillon, už vyzvali, ať voliči dají hlas právě Macronovi.

,,Protipenovská" sjednocená fronta může významně zamíchat kartami ve druhém kole. Tato fronta významně podořená ,,bruselskými elitami" bude vykreslovat Le Penovou jako nebezpečnou populistku a extrémistku, která udělá vše pro to, aby Francie zpřetrhala své dlouhodobé svazky s EU, a nakonec i uskutečnila ,,Frexit", tedy vystoupení Francie z EU po britském vzoru. K ,,protipenovské" frontě se zcela určitě ochotně připojí i média, která vylíčí Le Penovou jako ,,zatvrzelou", krajně pravicovou a všeho schopnou nacionalistku.

Proti této frontě nemůže Le Penová postavit srovnatelnou alternativu. Může však spoléhat na svá konzistentní stanoviska, v čemž určitě Macrona předčí. Určitě také bude apelovat na patriotistické cítění Francouzů, které bude po teroristickém útoku silnější než dříve. Bude to ale stačit Le Penové k abolutnímu vítězství. nebo si Francouzi zvolí mladého nadějného politika, který představuje pragmatickou alternativu mezi pravicovým a levicovým pólem?

V sázce je tentokrát mnoho, především další zahraničněpolitické směřování Francie a nové vymezení vztahů s EU.

 

psali jsme:

Teroristický útok v Paříži posílil Le Penovou. Ta má šanci díky němu i vyhrát

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace